Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji Mój staż zawodowy w Firmie IT MIKROBIT

Listy do redakcji Mój staż zawodowy w Firmie IT MIKROBIT

Po 4 latach Fundacja SEMPER POLONIA wznowiła program stażowy dla studentów polskiego pochodzenia studiujących na wyższych uczelniach Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Program stażowy został realizowany w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.

W okresie 13.07.2015 – 03.08.2015 miałam możliwość odbyć staż zawodowy w firmie MIKROBIT Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. To solidny partner posiadający odpowiednie zaplecze merytoryczne i technologiczne. Produktem wiodącym są autorskie systemy informatyczne wspierające zarządzanie przedsiębiorstw (o różnych profilach działalności) i jednostek administracji publicznej. Klientami firmy przeważnie są przedsiębiorstwa (małe, średnie, duże); placówki administracji publicznej (urzędy miejskie, gminne, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie, zakłady budżetowe, jednostki administracji państwowej i samorządowej, szkoły, ośrodki socjalne); klienci indywidualni i inwestorzy/Kontrahenci zagraniczni. Firma MIKROBIT uzyskała wysokie oceny za profesjonalne wykonanie projektu rządowego zarówno od PKW, Prezydenta RP, kancelarii Premiera RP, od przedstawicieli środowisk naukowych, mediów oraz tysięcy internautów odwiedzających serwis.

W czasie praktyki, miałam możliwość zdobyć wiedzę dot. nadania usług, zajmowałam się tłumaczeniem strony internetowej oraz znalezieniem klientów i osób, zainteresowanych usługami mCloud oraz mDysk. mCloud – to zwirtualizowana platforma serwerowa, która umożliwia przeniesienie i utrzymanie nowej lub obecnie wykorzystywanej infrastruktury serwerowej do wirtualnego środowiska opartego o technologię Private Cloud. MDysk, to wirtualna przestrzeń dyskowa, umożliwiająca przechowywanie i udostępnianie plików oraz dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie, w dowolnym momencie. Usługa mDysk jest oprogramowaniem do synchronizacji plików, przystosowanym dla każdego użytkownika: od osób fizycznych prowadzących małą działalność do dużych przedsiębiorstw i usługodawców. mDysk zapewnia bezpieczną i niezawodną synchronizację plików.

Także miałam możliwość wziąć udział w szkoleniu „Wprowadzenie w praktyczną ochronę danych osobowych w świetle nowych przepisów prawa” z udziałem pana Roberta Żurakowskiego, który od kilku lat prowadzi szkolenia dotyczące ochrony danych osobowych, jak również jest autorem poprawek do rozporządzeń Ministra Administracji i Cyfryzacji, związanych z ostatnią zmianą ustawy o ochronie danych osobowych w Polsce. Temat jest bardzo ważny, tak jak na dzień dzisiejszy, w społeczeństwie informacyjnym jednym z głównych zadań jest ochrona informacji. Cel konferencji – gwarancja praw osobowych, gwarancja ochrony danych od zagrożenia zewnętrznego (dostęp niesankcjonowany) oraz nieumożliwienie zniszczenia danych osobowych. Podczas szkolenia rozpatrywano prawo całej Europy dot. ochrony danych oraz omówiono Polskie Prawo Konstytucyjne. Określono terminy „dane osobowe”, ich zbiór, administrowanie i konwersja. Pod koniec szkoleń ustalono, że celowi ochrony danych ma przyświecać konkretny cel i wszystkie strony powinni mieć możliwość stosowania kary i odszkodowania.

Chciałabym serdecznie podziękować za możliwość udziału w programie stażowym, Panu Grzegorzowi Żurawieckiemu, koordynatorowi projektu stażowego Fundacji Semper Polonia. Także chciałabym podziękować, za nabycie nowych umiejętności, wiedzy, ciepłe przyjęcie, pracownikom firmy MAKROBIT, m.in.: panu Bartoszowi Kowalskiemu, pani  Małgorzacie Skrzypek i panu Emilowi Ciukowi.

Anna Czerkes, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 08.08.15 r.