Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Majowe święta narodowe w Żytomierzu i Winnicy

Listy do redakcji. Majowe święta narodowe w Żytomierzu i Winnicy

W  Żytomierzu i Winnicy odbyły się  uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja oraz Święta Polonii i Polaków za Granicą, zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

26 kwietnia w Żytomierzu w Domu Kultury zebrali się Polacy z różnych środowisk z Żytomierza i Obwodu. Życzenia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja w imieniu Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego złożyła obecnym konsul RP w Winnicy Alicja Zyguła. Obchody uświetnił spektakl „Tu mówi Szwejk!” w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie podziękowała artystom za wzruszające chwile.

27 kwietnia Winnicka Obwodowa Filharmonia zgromadziła przedstawicieli polskich organizacji z Winnickiego Okręgu Konsularnego, władz ukraińskich oraz duchowieństwa rzymskokatolickiego. Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Pan płk Tomasz Strycharz,  mer Winnicy Morgunow Sergij oraz wiceprzewodniczący winnickiej administracji państwowej Andrij Gyżko przywitali z zgromadzonych w filharmonii z okazji świąt. Błogosławieństwa zebranym udzielił JE ks. bp Leon Dubrawski.

Monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”  w reżyserii Sławomira Gaudyna i w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego z Wilna pod kierownictwem Liliji Kiejzik oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Jarosława Królikowskiego uświetniły  obchody. Edward Kiejzik brawurowo wcielił się w sowieckiego żołnierza Związku Radzieckiego, który znalazł się w Wilnie po rozpoczęciu II Wojny Światowej. Jego sposób myślenia jest wynikiem propagandy prowadzonej przez władze komunistyczne.

W 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił nowoczesną,  ustawę rządową, nazwaną później Konstytucją 3 maja, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Wiktoria Laskowska-Szczur, www.zozpu.zhitomir.net, 30.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code