Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Lato w „Karmelu”

Listy do redakcji. Lato w „Karmelu”

Pomimo zakończenia roku szkolnego, lato w organizacji Charytatywnej „Karmel” jest zawsze czasem aktywności.

„Sąsiedzi”– to tytuł spektaklu, wystawionego 23 czerwca 2018 r.,  podczas trwania Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie i obchodów Jubileuszu 100 lecia Niepodległości Polski.  Premiera przedstawienia odbyła się w Dolnym Kościele Ojców Karmelitów Bosych. W samym przedstawieniu brało udział ponad 60 osób: dzieci, młodzieży oraz rodziców – aktorów Polonijnego Zespołu Teatralnego „Notes de Vita”. Spektakl wyreżyserowany przez Witalija Wojciechowskiego w niezwykły sposób przedstawiał kilka historii z życia mieszkańców Berdyczowa.  W roli gości honorowych Konsul KG RP w Winnicy pan Przemysław Szymański z Rodziną.

Spektakl rozpoczął się od przedstawienia dzieciństwa i młodości mieszkanki Berdyczowa Bronisławy Merżejewskiej – Polki, która opowiada o czasach głodu, represji, okupacji niemieckiej.

Następnie na scenie za siatką odgradzającą getto żydowskie pojawiła się Żydówka – matka pisarza Wasilija Grossmana. Kobieta wiedząc, że za kilka dni umrze, pisze pożegnalny list do syna, w którym opowiada zmiany zachodzące w społeczeństwie: – jak  odwracali się od niej najbliżsi znajomi, przyjaciele, tylko z jednego powodu: – była Żydówką.

Mistrzowsko w ten obraz wcieliła się pani Anna Pawłowicz. Ta scena nie pozostawiła nikogo obojętnym. Widzowie reagowali bardzo emocjonalnie.
Nie mniej poruszająca była również scena deportacji Polaków do Kazachstanu i na Syberię. Los zesłańców podzielił Władysław Bukowiński – kapłan urodzony w Berdyczowie, skazany na 10 lat łagru przez reżim sowiecki. Po odbyciu więzienia, chociaż miał możliwość powrotu do Polski, pozostał wśród zesłańców.

Te kilka historii,  które zostały ukazane w przedstawieniu „Sąsiedzi” dotknęły każdego. Dowodem były gromkie brawa licznych widzów oraz ich komentarze. Wszyscy byli bardzo wzruszeni, a talent młodzieży zrobił na nich ogromne wrażenie.

Po przedstawieniu Konsul RP w Winnicy pan Przemysław Szymański uroczyście wręczył Legitymacje uczniowskie uczniom Centrum Nauczania Języka Polskiego przy Ośrodku Charytatywnym „Karmel”.

W dalszej części wakacji od 15 do 19 sierpnia grupa teatralna „Notes de Vita” przebywała na wycieczce „Śladami Mickiewicza”. Młodzież zwiedzała Odessę, gdzie Mickiewicz spędził ponad pół roku. Następnie grupa zwiedzała ruiny twierdzy Akerman w Biełgorodzie Dniestrowskim wspominanej przez poetę w sonecie „Stepy akermańskie”.

Kontynuacją tej wycieczki były przeprowadzone w Berdyczowie zajęcia literackie poświęcone twórczości Mickiewicza i Józefa Konrada Korzeniowskiego. Prowadził je polonista Tomasz Lachowicz. W trakcie zajęć młodzież poznawała biografie i utwory tych ważnych przedstawicieli literatury polskiej. Przygotowała też wieczór poezji Mickiewicza zaprezentowany na zakończenie zajęć. Wrażenia z wycieczki pomogły młodzieży przekazać uczucia zawarte w poezji. Spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem zaproszonych rodzin polonijnych z Berdyczowa. Goście bardzo emocjonalnie odebrali przygotowane recytacje, a potem w serdecznej atmosferze dzielili się swoimi wrażeniami z wykonawcami.

Jesteśmy wdzięczni Senatowi RP, który  za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za sprzyjanie rozwojowi polonijnej grupy teatralnej „Notes de Vita” wspomagającej całe polonijne środowisko Berdyczowa w poznawaniu, aktywnym uczestnictwie i promowaniu kultury polskiej.

Słowo Polskie, 26.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code