Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Jak Sławuta obchodziła tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości

Listy do redakcji. Jak Sławuta obchodziła tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada, to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe jest obchodzone co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność i wiara w zwycięstwo naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo licznych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z polskością, jej duch przetrwał i triumfuje do dziś na Kresach.

Tegoroczne Święto Niepodległości obchodziliśmy bardzo aktywnie. Na początku zwiedziliśmy uroczystości, obchodzone 11 listopada w Winnicy, stolicy naszego okręgu konsularnego. Byliśmy obecni na uroczystym koncercie z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu artystów Filharmonii Lubelskiej pod patronatem JE Ambasadora RP w Kijowie Henryka Litwina i Jego Małżonki Hanny oraz Konsula Generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka. Wiązanka pięknych upominków muzycznych stanowiła godną oprawę uroczystości ku chwale Rzeczpospolitej. Razem z prezesami Związku Polaków w Sławucie Marią Kowalczuk Związku Polaków w Netiszynie Wandą Szatkowską, do Winnicy pojechali członkowie tych polskich organizacji społecznych. To była bardzo miła podróż dla wszystkich.

Cztery dni później pojechaliśmy do Chmielnickiego, by w dawnym Płoskirowie wziąć udział w pierwszym Ogólnoukraińskim Dyktandzie Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy …po polsku”. Dyktando było zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości przez Fundację Wolność i Demokracja (“Projekt Biało-Czerwone ABC…”). W Dyktandzie wzięło udział dziewięcioro uczniów Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Sławucie. Chociaż nasi  uczniowie  nie zajęli żadnego miejsca i nie otrzymali nagród, to jednak wypróbowali swoje siły, sprawdzili poziom wiedzy i zdobyli cenne doświadczenie. Nasza młodzież wracała do domu bardzo szczęśliwa.

Święto trwało dalej. 23 listopada, w niedziele, w Sławuckiej Dziecięcej Szkole Sztuk Pięknych odbył się uroczysty koncert, który rozpoczął się od słów powitalnych, wygłoszonych przez prezes Związku Polaków w Sławucie Marię Kowalczuk. Wysłuchaliśmy hymnów Polski oraz Ukrainy, uczciliśmy pamięć poległych w różnych czasach Polaków i Ukraińców. Nasi uczniowie przygotowali krótką historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie trzeciej klasy Szkoły Sobotniej przypomnieli obecnym sylwetki słynnych Polaków (Kościuszki, Kopernika, Mickiewicza, Modrzejewskiej, Jana Pawła II). Wysłuchaliśmy utworów muzycznych Fryderyka Chopina, polskich i ukraińskich piosenek ludowych. Młodsze dzieci recytowały wiersze polskich poetów. Święto upiększyli goście z Berezdowa, członkowie Dziecięcej Orkiestry Dętej (kierownik artystyczny – Oleksander Newirkowiec).

Swięto udało się!

Sławucki ZPU

GK

{morfeo 698}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code