Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Henryk Sienkiewicz w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej w Koziatyniu

Listy do redakcji. Henryk Sienkiewicz w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej w Koziatyniu

Po raz pierwszy Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatyniu dołączyla się do Narodowego Czytania. 3 września 2016 r. o 12.00 godzinie łącząc się z Polakami na całym świecie, przystąpiliśmy do czytania powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.

Do pełnej sali, gdzie zebrali się uczniowie starszej klasy, zawitali goście z Polski – nasi absolwenci Złata Dmytruk (obecnie studiuje prawo na Uniwersytecie Wrocławskim) oraz Dmytro Wołąsewicz (obecnie mieszka i pracuje w Warszawie).

Wspólnie udekorowaliśmy Gabinet języka polskiego Szkoły Specjalistycznej nr 1, gdzie odbywało się Narodowe Czytanie. Uczniowie dołączyli się do tworzenia wystawy książki „Sienkiewicz ze strychu” – odnaleźli stare egzemplarze utworów słynnego powieściopisarza a uczennica Ulana Pyłypenko przedstawiła prezentację „Henryk Sienkiewicz-ciekawostki życia i twórczości”, a Natalia Czajkowska – przygotowała prezentację „Rzym. Wieczne miasto”.

Po przeczytaniu fragmentów powieści „Quo vadis” obejrzeliśmy fragmenty słynnego filmu Jerzego Kawalerowicza o takim samym tytule. Nie zabrakło zabawy oraz Konkursu wiedzy, prezentów i słodyczy. Każdy uczestnik Narodowego Czytania w Koziatyniu otrzymał na pamiątkę cukierek z życzeniami. Chcieliśmy „zakorkować” w pamięci słynne „QUO VADIS” oraz „HENRYKa SIENKIEWICZa”. Tym bardziej że niedawno w rozmowie z nauczycielami szkół ukraińskich dowiedziałam się, że w programie nauczania literatury światowej nie ma żadnej wzmianki o Sienkiewiczu (

Narodowe Czytanie 2016 w Koziatyniu zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Centrum Kultury Polskiej im. Tomasza Padurry” w Koziatyniu przy wsparciu Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew (Polska), KG RP w Winnicy oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”(w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC”, wspieranego przez Senat RP).

Natalia Czajkowska, Koziatyn, 04.09.16 r.

{morfeo 1236}