Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Goście z Bydgoszczy znów odwiedzili miasto Chmielnicki i Podole

Listy do redakcji. Goście z Bydgoszczy znów odwiedzili miasto Chmielnicki i Podole

Jakub Herlod - piąty od lewejNa kilka dni ze szlachetną misją pomocy humanitarnej dla żołnierzy z  Podola walczących w ATO  na wschodzie Ukrainy przybyli do nas z Bydgoszczy koledzy z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, utworzonego niedawno na Kujawach.

Przewodniczył delegacji prezes stowarzyszenia – Jakub Herold. Polscy przyjaciele tym razem przywieźli także pomoc humanitarną dla przesiedleńców z Donbasu, których obecnie na Chmielnicczyźnie mieszka ponad siedem tysięcy. Bydgoszcz od września 2004 roku jest miastem partnerskim regionu Podole.

W pierwszym dniu wizyty odbyły się spotkania z dyrektorką Polskiej Szkoły Sobotniej w Chmielnickim Anielą Szutiak, członkami Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Juliusza Słowackiego oraz zespołem wokalnym „Rozmaryn”, który powitał gości wspaniałym śpiewem. Mistrzowskie wykonanie na fortepianie utworów Fryderyka Chopina i Józefa Paderewskiego zaprezentował kierownik tego chóru Pan Witali Samoluk.

Następnie goście z Polski wzięli udział w interesującym spotkaniu z wolontariuszami z OBWE, którzy przebywali w tym samym czasie na Podolu. Jakub Herold w ubiegłym roku też pracował w tej organizacji i miał co na temat wsparcia dla Ukrainy powiedzieć. Właśnie na tym spotkaniu powstał pomysł, aby pomóc osobom, które przeżyły stres i doświadczyli wojny w ATO, dlatego w następnym dniu goście odwiedzili szpital wojskowy w Chmielnickim.

Równie ciekawe okazało się spotkanie z uczestnikami Majdanu w Chmielnickim. Obecnych bardzo interesowało to, jak Polacy postrzegają wydarzenia na wschodniej Ukrainie, uczestnicy spotkania dzielili się doświadczeniem wprowadzenia reform, podejmowano także inne aktualne tematy. Goście z Polski obiecali częściej przyjeżdżać na Podole.

Franciszek Miciński, 29.04.15 r.

 

Na spotkaniu z przedstawicielami OBWE w Chmielnickim