Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Dobroczynność Świętego Mikołaja na Wołyniu i Podolu

Listy do redakcji. Dobroczynność Świętego Mikołaja na Wołyniu i Podolu

2016 rok dla Związku Polaków w Sławuta okazał się wyjątkowy! I to nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, szczególnie tych, którzy mają  o polskich korzeniach.

Prezes Związku Polaków Sławuty pani Maria Kowalczuk została upoważniona przez Konsula Generalnego RP w Winnicy pana Tomasza Olejniczaka do wręczenia prezentów osobom starszym, niezamożnym i chorym, które mają polskie pochodzenie.

Ileż to radości zobaczyliśmy w oczach ludzi, którym dostarczono prezenty! Trzeba było to widzieć! Impreza mikołajkowa stała się możliwa dzięki m.in. Aleksandrowi Gurkowskiemu, który udostępnił własny pojazd dla Świętego Mikołaja by rozwieźć prezenty po domach.

Śliczne prezenty otrzymały dzieci, których Mikołaj odwiedził w kaplicy parafialnej, gdzie przybyłych witał ks. Jan Szańca.

Warto wspomnieć także o spotkaniu opłatkowym w Winnicy, zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP. Na nim byli obecni przedstawiciele prawie wszystkich centrów rejonowych obwodu chmielnickiego. Nasza podróż przez Netiszyn-Sławutę-Szepietówkę-Połonne-Starokonstantynów i Chmielnicki rozpoczęła się o 10.00 i w końcu dotarliśmy do Winnicy.

Spotkanie odbywało się w bardzo przyjaznej i ciepłej atmosferze. Przedstawiciele polskich organizacji przygotowali swoje tradycyjne potrawy regionalne.

Świąteczne życzenia dostojnych gości oraz przepiękny chór dziecięcy z Koziatynia dodawały niezwykłego nastroju w czasie świętowania.

Dziękujemy jeszcze raz tym kto nam mieszkańcom niewielkich miasteczek na Podolu i Wołyniu uprzyjemnił święta bożonarodzeniowe!

Jurij Brasławiec, Sławuta, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 29.12.16 r.