Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Bardzo potrzebne warsztaty

Listy do redakcji. Bardzo potrzebne warsztaty

Wiadomo, że sukces w życiu człowieka zależy od wielu czynników, w tym i natury psychologicznej. Sukces procesu edukacyjnego w szkole przy sprzyjającym psychologicznym klimacie jest gwarantowany! Jednak, jak tego dosięgnąć na praktyce?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez fachowców, w szczególności polskich, we współczesnej szkole na poziomie podświadomości ponad 85 proc. uczniów, nauczycieli, rodziców panują różne lęki. Uczniowie boją się nauczycieli i rodziców, a nauczyciele z kolei – uczniów i rodziców, rodzice często boją się nauczycieli. Przyczyny i rodzaje tego lęku są różne, lecz tak nie musi być.

Toż grupa specjalistów z Polski opracowała system treningów, mających na celu usprawnienie działalności polskich szkół sobotnio-niedzielnych na Ukrainie. W tym celu rozpoczęto realizację pilotowego projektu jednodniowych warsztatów, które będą powtarzane comiesięcznie aż do nowego roku. Taki jednodniowy warsztat odbył się także w dawnym Płoskirowie. Do udziału w nim, zaproszono między innymi grupę dwóch nauczycieli, dwóch rodziców i dwóch uczniów ze Sławuty.

Fachowe przygotowanie i zaaranżowanie zajęć dało możliwość zrozumieć potrzebę stworzenia mocnej szkolnej wspólnoty. W zajęciach aktywnie brał udział także prezes Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy naszych grup wymienili się doświadczeniami – wyrazili szczery zachwyt zarówno prostotą wykładu dosyć skomplikowanych rzeczy, jak i niepowtarzalną atmosferą, którą tworzyli edukatorzy. Takich warsztatów powinno być coraz więcej.

Za realizację projektu warsztatów integracyjnych dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja oraz Senatowi RP.

Pełniąca obowiązki prezesa oddziału ZPU w Sławucie Wanda Kowal, 29.09.16 r.