Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. „Aksamitki” w podróży

Listy do redakcji. „Aksamitki” w podróży

Jesteśmy uczestnikami tanecznego zespołu „Aksamitki”,który działa przy Domu Polskim w Barze. Letnie wyjazdy naszego zespołu do Polski w tym roku – to udział w dwóch prestiżowych festiwalach: Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach oraz w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

W czasie pobytu w Kielcach mieliśmy okazję zwiedzić Starachowice, gdzie podziwialiśmy piękny klasztor, wędrować po Górach Świętokrzyskich, uczestniczyć w warsztatach tanecznych oraz wystąpić na Rynku Głównym miasta. Mamy nadzieję, że pozostawiliśmy po sobie w Kielcach bardzo dobre wrażenie. Dowodem tego była decyzja  jury festiwalu, aby „Aksamitki” uroczystym  polonezem rozpoczęły Koncert Galowy Laureatów w amfiteatrze na  Kadzielni. Na Festiwalu w Kielcach zdobyliśmy nagrodę „Srebrna Jodła” w kategorii zespołów prezentujących folklor Polski.

Drugi festiwal – nie mniej prestiżowy – to Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, na którym Dom Polski w Barze był reprezentowany  przez dwa nasze zespoły:  taneczny„Aksamitki” i wokalny „Rezonans”. Każdy z zespołów przygotował osobny repertuar, natomiast na Koncercie Galowym  zespoły przedstawiły wspólną kompozycję wokalno-choreograficzną „Ostatni Mazur”.

Mrągowski Festiwal ma swoją specyficzną atmosferę. Być może dlatego, że jest krótki (trwa  3 dni), uczestnicy wspaniale się integrują, nawiązując kontakty i współpracę między zespołami. Mamy nadzieję, że  zespół wokalno-instrumentalny „Faustyna” z Równego, z którym jechaliśmy w jednym autokarze do Mrągowa, kiedyś odwiedzi Bar w ramach Dni Kultury Polskiej. Natomiast chór kameralny z Baru już się szykuje do udziału w festiwalu kolęd, który tradycyjnie odbywa się corocznie w grudniu w Równym.

Lato 2018 było owocne nie tylko ze względu na liczne wyjazdy młodych Barczan do Polski,emocje, niezapomniane wrażenia, które będą wszystkim towarzyszyły przez cały rok.W tym szczególnym dla wszystkich Polaków roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości wszystkich nas przepełnia radość i duma  z ojczyzny naszych przodków. Pragniemy gorąco podziękować Senatowi RP, wszystkim organizatorom naszych licznych wyjazdów, każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego dzieła.

Julia Kuliszko, Bogdan Chrystofor, członkowie zespołu „Aksamitki”, 11.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code