Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Akademia poświęcona Świętu Konstytucji 3 Maja w Sławucie

Listy do redakcji. Akademia poświęcona Świętu Konstytucji 3 Maja w Sławucie

W pierwszej dekadzie maja w Sławucie na Wołyniu odbyła się uroczysta Akademia poświęcona jednemu z najbardziej szanowanych świąt narodowych Polski – Świętu Konstytucji 3 Maja.

Spotkanie odbyło się w budynku miejscowej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły. Jak zwykle bywa wielu chętnym zabrakło miejsca przez dużą popularność podobnych przedsięwzięć w obwodzie chmielnickim. W imprezie wzięli udział prezes Sławuckiego Związku Polaków Maria Kowalczuk, nauczycielki polskiego, członkowie organizacji, uczniowie oraz wszyscy chętni.

W tym roku obchodzono 226. rocznicę przyjęcia Konstytucji. Uchwalenie tego dokumentu w obliczu nadciągającej rosyjskiej agresji pod koniec XVIII wieku było bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla Polaków walczących o swoją niepodległość, lecz również dla całej Europy, która otrzymała jeden z pierwszych dokumentów, gwarantujących jej mieszkańcom swobody demokratyczne i wolność myśli.

Udział w koncercie wzięły najbardziej aktywni uczniowie Szkoły. W ramach Akademii przypomniano nie tylko historię tego dnia. Młodzież recytowała wiersze patriotyczne, śpiewała pięknych piosenek, które pomogła przygotować Pani Irena Nikołajewa.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy chętni mieli możliwość obejrzeć film o historii w języku polskim.

Łarysa Cybula, zdjęcia: Olga Pyłypej, 11.05.17 r.

3 komentarze

  1. Sławuta to nie Wołyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code