Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » List do redakcji. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

List do redakcji. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

Zabytkowy polski cmentarz w Sławucie obok Rynku był ostatnim miejsce w roku 2016, gdzie miejscowi Polacy zebrali się na Zaduszkach by pomodlić się w intencji zmarłych.

Msza święta zgromadziła wiernych, rodziny których spoczywają na tej nekropolii. Kaplica, którą odnowiono i poświęcono rok temu, zmieściła wszystkich wiernych i ks. Jana Szańcę, proboszcza parafii w Sławucie, chowając ich przed deszczem.

Po Mszy Św. ruszyła procesja po alejach cmentarnych. Na grobach Polaków, także – księży i żołnierzy WP, poległych w 1920, który zginęli w obronie „Naszej i Waszej Niepodległości” oraz na tych mogiłach, które już nikt nie odwiedza i nie porządkuje.

W imieniu członków Oddziału ZPU w Sławucie składam gorące podziękowania za znicze, które dzięki Konsulowi Generalnemu Panu Tomaszowi Olejniczakowi i stowarzyszeniu ,,Kresowiacy” dotarły do Sławuty i zapłonęły na wielu grobach. Osobne dzięki Panu Julianowi Bilieckiemu, za dostarczenie tych zniczy.

Oddzielne podziękowania dla organizatorów akcjii „Podaruj znicz na Kresy” ,która odbyła się dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego województwa Śląskiego i Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pani Alicja Brzan- Kloś ze Śląska przekazała Żytomierskiemu Obwodowemu Związku Polaków na Ukrainie 3000 zniczy, które zapłonęły na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu i na grobach Polaków na innych cmentarzach w obwodzie żytomierskim. Prezes Żytomierzskiego Obwogowego Związku PolakówPani Wiktoria Laskowska przekazała znicze także dla Oddziału ZPU w Sławucie.

Wszystkim serdeczne Bóg Zapłać!

Maria Kowalczuk, 11.10.16 r.