Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Liczba ludności na Ukrainie spada z roku na rok

Liczba ludności na Ukrainie spada z roku na rok

Fot. pravda.com.ua

Liczba ludności Ukrainy wynosi prawie 37,3 mln, nie licząc okupowanych regionów Krymu i części Donbasu – poinformowały władze w Kijowie, powołując się na elektroniczny spis ludności przeprowadzony na podstawie rejestrów obywateli.

Według ministra gabinetu ministrów Dmytra Dubiłeta głównymi przyczynami spadku liczby ludności jest migracja oraz negatywna różnica między liczbą narodzin i śmierci.

Spis elektroniczny sporządzono m.in. na podstawie ocen liczby ludności z danych operatorów telefonii komórkowej, danych statystycznych gospodarstw domowych i z rejestrów. Władze twierdzą, że błąd w uzyskanych wynikach nie przekracza 2,86 proc.

Zgodnie z wynikami spisu elektronicznego 15,4 proc. lub ponad 5,7 mln osób żyjących na Ukrainie to dzieci. Kolejna grupa – 9,6 proc. albo ponad 3,58 mln osób – to ludzie w wieku 15-24 lat. W przedziale wiekowymi 25-54 lata dane mówią o 44,1 proc. (ponad 16,4 mln osób). 14,1 proc. Ukraińców (ponad 5,2 mln osób) to osoby w wieku 55-64 lata. Ostatnia grupa to ludzie powyżej 65. roku życia, jest ich 16,8 proc. lub ponad 6,2 mln osób.

Przeprowadzenie spisu powszechnego zaplanowano na Ukrainie na koniec bieżącego roku. W grudniu Państwowa Służba Statystyki Ukrainy oceniała liczbę ludności na ponad 41,7 mln. Tymczasem liczba Polaków, według danych Eurostatu z 2018 r., to 38 mln. Warto zaznaczyć, że spis powszechny z 2001 r. wykazał ponad 48 mln mieszkańców.

Słowo Polskie za: ONET, 31 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code