Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Letnie kursy w Drohobyczu

Letnie kursy w Drohobyczu

W dniach 12-23 czerwca w truskawieckim hotelu „Wesna” odbywały się kursy podwyższenia kwalifikacji nauczycieli języka i literatury polskiej z udziałem około 60 zaproszonych uczestników.

Organizacją, programem i okazaniem wszelkiej pomocy polonistom zajmowali się dyrektor Drohobyckiej Filii Instytutu Modernizacji Systemu Oświaty MON Ukrainy, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie Adam Chłopek oraz metodycy Instytutu dr Maria Maćkowicz oraz Maria Zielińska.

Zajęcia w pierwszym dniu były poświęcone początkom chrześcijaństwa na ziemiach polskich (przed XII w.). Wykłady prowadził polski historyk i poeta dr. Piotr Sławiński.

Kolejne zajęcia przez cały pierwszy tydzień nadzorowały doświadczone metodycy z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego ORPEGu w Lublinie – Halina Klimek i Grażyna Wiśniewska. Przez 8-9 godzin dziennie organizowały one wesołe ćwiczenia z chustą, zabawkami i obrazkami. Stałym i ulubionym rodzynkiem zajęć był taniec. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali jako prezent omówione i „odtańczone” materiały na płytach oraz książki.

Równie ciekawe okazały się wykłady z pedagogiki i psychologii, prowadzone przez naukowców z Drohobyckiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Ostatnie trzy dni warsztatów odbywały się pod nadzorem konsultanta PCEN (Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli) w Tarnobrzegu dr. Stanisława Kusiaka i wicedyrektora PCEN w Rzeszowie dr. Dariusza Ziębę. Zajęcia trenerów polegały na doskonaleniu gramatyki, fonetyki, układaniu opowieści, psychodydaktyce.

Uczestnicy wykazywali się znaczną aktywnością, w trakcie zajęć panowała dobra atmosfera, było dużo humoru i ciekawych pomysłów. Na zakończenie kursu wszyscy nauczyciele otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursów.

Większość uczestników biorących udział w kursach, wyraziły organizatorom słowa wdzięczności i zadowolenia od miło spędzonego czasu, naprawdę świetnego połączenia pożytecznego nauczania i podwyższenia kwalifikacji z przyjemnym odpoczynkiem i picia wody o właściwościach leczniczych „Naftusi”.

Podczas warsztatów nadarzyła się okazja zapoznać się i porozmawiać z konsulem RP we Lwowie Marianem Orlikowskim, gdy on z niespodziewaną ale miłą krótką wizytą zawitał do sali hotelowej na zajęcia.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu i dofinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie.

Lena Semenowa, 28.06.16 r.