Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Letnia szkoła języka i kultury polskiej w Krasiłowie

Letnia szkoła języka i kultury polskiej w Krasiłowie

W dniach 8-28 czerwca w Krasiłowie zorganizowano Szkołę Letnią Języka Polskiego i Kultury Polskiej pod tytułem „Polskie lato”.

Placówka została zainicjowana dzięki obopólnemu wysiłku Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz SO ”Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa”. Jedną z form działalności tego stowarzyszenia jest organizowanie obchodów polskich świąt narodowych, krzewienie kultury polskiej, oraz co najważniejsze – prowadzenie lekcji języka polskiego.

W letniej pt. szkole  „Polskie lato”, wzięło udział 40 młodych krasiłowczan. Młodzieżą opiekowali się dyrektor polskiej szkoły Rusłan Garnyk i nauczycielka Natalia Garnyk.

To był dobry czas współpracy dla wszystkich – organizatorów i uczestników zajęć. Przez 10 dni młodzież uczyła się w wesoły i atrakcyjny sposób. Dzieci miały okazje przygotować projekty dotyczące wydarzeń i postaci.

Dowiedzieliśmy się, co łączy odsiecz wiedeńską i kawę, poznaliśmy sylwetki wybitnych pisarzy i malarzy. Podróżowaliśmy po  historycznym miejscоm Krakowa, powtarzaliśmy gramatykę.

Każdy dzień był wypełniony rozmaitą aktywnością: warsztaty w grupach pisanie projektów na historyczne tematy, gry dydaktyczne, konkursy rysunków, zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, opanowywanie różnych nowych tańców i piosenek. Wzięliśmy udział  w „wycieczce po Krakowie”  – zwiedziliśmy Barbakan, Wawel, Sukiennice, kościół Mariacki, Ratusz. Rozmawialiśmy o wybitnych Polakach. W rejonowej bibliotece obejrzeliśmy film o Krakowie. A jeszcze – bardzo ciekawy film o Fryderyku Chopinie. Zapoznaliśmy się z polskimi wybitnymi malarzami. Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyśpiański, Stanisław Ignacy Witkiewicz – to byli główni bohaterowie tegorocznej szkoły letniej w Krasiłowie. Bawiliśmy się, tańczyliśmy i uczyliśmy się! W ramach szkoły odbył się także konkurs rysunków na temat „Polskie legendy”. Anastasia Staszuk – została najlepszą malarką naszej polskiej szkoły!

Powędrowaliśmy do Krzemieńca, pięknego i malowniczego miasteczka na pograniczu Wołynia i Podola. Miasto rodzinne jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, jednego z Wieszczów Narodowych – Juliusza Słowackiego! Wycieczka do starożytnego Międzyboża i Latyczowa też była ciekawa, a gościnność ks. Adama Przywuskiego nie miała granic! Wędrówki były takie zachwycające, że dzieci opowiedziały o nich w swoich powieściach. Tradycyjnie nie zabrakło piknika z kiełbaskami, który finalizował letnią szkołę języka polskiego w Krasiłowie.

Polskie lato jeszcze bardziej zjednoczyło krasiłowską młodzież polskiego pochodzenia. Letnia szkoła „Polskie lato”odbyła się  przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”, w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską w Polsce i na Ukrainie”. Serdecznie  dziękujemy za pomoc i wsparcie.

Rusłan Garnyk, 12.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code