Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Lekcje żywej historii z okazji obchodów 400-lecia wiktorii chocimskiej

Lekcje żywej historii z okazji obchodów 400-lecia wiktorii chocimskiej

Fot. Wikipedia

Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza szkoły polonijne i organizacje polskie z Ukrainy, Litwy i Łotwy do udziału w on-line lekcjach „żywej historii” z okazji obchodów 400. rocznicy wiktorii Chocimskiej „U boku Chodkiewicza”. Działanie jest realizowane w ramach projektu „Pod chorągwią Rzeczpospolitej w 400- lecie Chocimskiej wiktorii”.

Projekt zakłada realizację szeregu działań mających na celu budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne na Ukrainie, Litwie, Łotwie poprzez upowszechnienie wiedzy o wiktorii chocimskiej z 1621 roku w jej 400. rocznicę. W bitwie tej wojska Rzeczpospolitej pokonały przeważające siły Imperium Osmańskiego i zagwarantowały sobie pokój na blisko 50 lat. Siły Rzeczpospolitej składały się z przedstawicieli wielu narodów – Polaków, Litwinów czy przodków współczesnych Ukraińców (Kozaków zaporoskich). Wydarzenie to jest niezwykle jasnym elementem naszej wspólnej historii. Zwycięstwo to odbiło się szerokim echem w Europie – łącznie z ustanowieniem święta przez ówczesnego papieża oraz chorwackim poematem narodowym “Osman”.

Zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w lekcjach on-line „U boku Chodkiewica”

Czas realizacji : Październik 2021, ZOOM

Może to być lekcja na rozpoczęcie roku szkolnego w waszej szkole!

Więcej szczegółów na stronie: https://wid.org.pl/zapisz-szkole-na-lekcje-zywej-historii-on-line-z-okazji-400-rocznicy-wiktorii-chocimskiej-u-boku-chodkiewicza/

Lekcje żywej historii “U boku Chodkiewicza” realizowane będą w formie on-line za pośrednictwem platformy zoom. W jednej lekcji bierze udział jedna placówka szkoła/ organizacja polonijna zapewniając udział minimum 20 uczestników lekcji. Zapraszamy dzieci i młodzież od 12 roku życia.

Każda lekcja trwać będzie trwać 90 minut i prowadzona będzie przez 2 edukatorów, doświadczonych rekonstruktorów historycznych. W trakcie lekcji zaprezentowane zostaną repliki strojów, broni i wyposażenia wykorzystywane przez żołnierzy walczących pod Chocimiem, w tym żupany, delie, wamsy, szyszaki, kirysy, szable, pistolety, muszkiety itd. Lekcje realizowane będą zarówno dla szkół polskich jak organizacji i instytucji polonijnych.

Obok wykorzystywanej, autorskiej prezentacji multimedialnej prezentowane będą repliki strojów historycznych, broni i ekwipunku.

Poszczególne elementy będą prezentowane na żywo do kamery oraz za pomocą szczegółowych fotografii.

W trakcie lekcji odbiorcy zobaczą stroje polskiego husarza, muszkietera i Kozaka zaporoskiego.

Zapisz szkołę już dziś:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Gy0KuzqgfDjURIAY6PaSC2p3dy3bosIeziAmCi6VS0E/edit#gid=1171762761

żeby przyśpieszyć proces potwierdzenia terminu lekcji proszę wysłać maila i informacją o potwierdzenie terminu na mail : [email protected]

Planujemy zorganizować 20 lekcji dla 20 organizacji polonijnych, prowadzonych przez doświadczonych lektorów historyków przebranych w stroje z epoki podczas lekcji uczniowie zapoznają się z okolicznościami

Aby zapisać szkołę sobotnią/ punkt nauczania przy organizacji polonijnej/ do udziału w projekcie należy kliknąć na poniższy link i wypełnić formularz, zaznaczając podane przez siebie dane na kolor żółty.

Po zaakceptowaniu terminu przez prowadzących, potwierdzimy Państwu możliwość realizacji lekcji w danym terminie i wyślemy link do spotkania na zoomie.

Potwierdzona przez Fundacje WID lekcja w tabelce będzie wyświetlać się kolorem zielonym.

Uwaga w jednym dniu przeprowadzamy lekcje dotyczące jednego tematu albo „konstytucyjne” albo „chocimskie”

Liczba miejsc ograniczona.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Fundacja Wolność i Demokracja
www.wid.org.pl

Słowo Polskie za: WiD, 6 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code