Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Lekcja Senkiewiczowska na Uniwesytecie Medycznym w Winnicy

Lekcja Senkiewiczowska na Uniwesytecie Medycznym w Winnicy

CZYTANIE NARODOWE Henryka Sienkiewiczy po polsku, po rosyjsku, po ukraińsku, a nawet po… angielsku, po francusku, po niemiecku.

Polacy w roku 2016. mają za swego Patrona wybitnego Polaka, pisarza Noblistę Henryka Sienkiewicza. Jest symbolicznie, że w 100. rocznicę śmierci pisarza w Narodowym Czytaniu powracamy do jego powieści  QUO VADIS, którą przetłumaczono na wiele języków.

Stowarzyszenie Świetlica Polska od 2009 roku prowadzi naukę języka polskiego dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Winnicy, a na początek roku szkolnego w tym roku przypadło Czytanie Narodowe, zainicjowane przez parę prezydencką – Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę.

2 września Stowarzyszenie Świetlica Polska zorganizowało wraz z biblioteką i katedrą języków uniwersytetu obcych czytanie powieści QUO VADIS. Taką decyzję podjęliśmy by uczestniczyć 3.września w miejskim czytaniu razem z innymi polonijnymi organizacjami w Winnicy.

W czytaniu wzięli udział studenci kółka językowego, członkowie Stowarzyszenia oraz nasi nauczycieli – Lilia Lizanowska, Maja Melnyk, Wiktoria Białoszycka i Walery Istoszyn. Pani Lilia Lizanowska opowiedzała o pisarzu i jego twórczości. Przygotowano krótką prezentację, poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Do czytania wybrano rozdział VII powieści, a ciekawostką było, że kilku stron było przeczytano w innych językach – ukraińskim, rosyjskim, po angielsku, po francusku i po niemiecku. Czytali tekst po polsku nie tylko lektorzy – studenci i nauczycieli, ale wszyscy zebrani na sali, ponieważ prezentacja zawierała tekst rozdziału wyświetlony na dużym ekranie. Tak klikając akapit za akapitem, stronę za stroną przeczytano część tej powieści. Na zakończenie czytania odbył się przegląd słynnej ekranizacji tej powieści w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Dzień później aktywni członkowie Stowarzyszenia przyszli do Galerii Interszyk, gdzie odbywało się Narodowe Czytanie z udziałem wielu polskich organizacji miasta, oraz aktywnie w nim uczestniczyli.

dr Walery Istoszyn, Świetlica Polska – Winnica, 04.09.16 r.