Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lekcja patriotyzmu w Kijowie

Lekcja patriotyzmu w Kijowie

Zespół instrumentalny ze Związku Polaków Makarowa zadziwili widzów wysokim profesjonalizmem wykonując kompozycję klasycznych walców Przypomnijcie swe lata szkolne: czy lekcje były zawsze ciekawe, przydatne i wesołe? Powiecie, że tak nie bywa?

A jednak!

Rankiem 14 listopada do Domu Architekta podjeżdżały autobusy i samochody z Kijowa, Makarowa, Białej Cerkwi i innych miejscowości. Przed wejściem tłoczyły się dzieci z włóczniami, mieczami, flagami, instrumentami muzycznymi w pokrowcach.

Tak gwarnie i wesoło zbierali się uczestnicy, chętni do udziału w świątecznej imprezie zaproponowanej w ramach programu „Biało-czerwone ABC”, a zatytułowanej: „Lekcja patriotyzmu”.

Zamiast dzwonka zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a zamiast wzniesionych dziecięcych rąk wzniosły się w górę biało czerwone flagi.

A potem na ekranie pojawiły się smutne dokumentalne kroniki przypominając historyczne dzieje 123-letniej niewoli, przeplatane pełnymi emocji wersami poezji, dźwięcznymi pieśniami i burzliwym oceanem doskonałej muzyki na żywo!

Członkowie uroczystej Akademii Patriotycznej poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pokazali wszystkie swoje umiejętności i talenty.

Denis Frołow – ubiegłoroczny zwycięzca Konkursu Współczesnej Piosenki Polskiej i uczniowie Gimnazjum w Bykowni zachwycili widzów swoimi umiejętnościami i gorliwością.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie w wykonaniu młodych artystów Kijowskiej Młodzieżowej Asocjacji Młodzi i KreatywniSoliści i grupa instrumentalna z podkijowskiego Makarowa dosłownie zahipnotyzowała publiczność słonecznymi tonami skrzypiec.

Ale wątkiem przewodnim tej niezwykłej lekcji była nasza duma, nasza pamięć, zaś na ekranie, z kolei, pojawiły się znajome nazwy i daty, zmieniały się zarysy map i komentarze w wideo prezentacji przygotowanej przez studentów Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Kijowie. I znów, raz jeszcze, młodzi Polacy twardo dochodzili do wniosku: „Jesteśmy godnymi potomkami tych, którzy wywalczyli swoją niezależność”.

Lekcja przeleciała błyskawicznie, chciało się ruszyć w tan. Pomógł w tym zespół choreograficzny „Polanie znad Dniepru” – żwawo wirowały krakowianki – zawzięcie wymachiwali ciupagami górale.

A gdzież te poranne włócznie i miecze?

A masz ci – oto na scenę wkroczyli chłopcy i dziewczęta z Kijowskiej Młodzieżowej Asocjacji „Młodzi i Kreatywni” w prastarych słowiańskich strojach i zbroi. To Lech, Czech i Rus – chwalebni bracia, legendarni założyciele trzech europejskich państw. A potem plemię Polan uważnie śledziło lot białego orła, którego wizerunek stał się ich symbolem.

Nie sposób było nie podziwiać dziarsko tańczących dziewcząt i chłopców i słuchać partii wokalnych zespołu Polanie znad Dniepru, który tym roku obchodzi swój jubileusz 15-lecia, kierownik artystyczny Lesia JermakFinał do łez wzruszył szanownych gości i rodziców. Zespół wokalny reprezentujący Kulturalno Oświatowe Stowarzyszenia im. Z. Krasińskiego z Białej Cerkwi zaśpiewał przepiękną polską piosenkę „Jest taki kraj”. Kierownik zespołu

Zasłużona dla Kultury Polskiej Helena Chomenko miała powód do dumy.

A wszyscy słuchacze Szkoły Sobotniej i młodzież – pierwszoklasiści i studenci zaśpiewali razem: „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz dziękując organizatorom i uczestnikom imprezy powiedział: „11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, to symbol walki o wolność, to symbol zwycięstwa. Tysiące Polaków ginęło na obcych ziemiach. I dziś najlepszą kontynuacją sprawy naszych słynnych przodków jest uczyć się języka polskiego i pamiętać o historii naszej praojczyzny!”

Larysa Bułanowa, 20.11.15 r.

 

Studenci Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. W. Hetmana: Aleksandr Kopan, Tetjana Raczyńska, Weronika Aleksejenko wzbudzili emocje patriotyczne recytując wiersze poświęcone odzyskaniu niepodległości

 

W finale Akademii Patriotycznej prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz podziękował za wspaniale przygotowany program i wręczył dyplomy i pochwały jej organizatorom