Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Lekcja historii w Sławucie

Lekcja historii w Sławucie

29 czerwca w Sławucie odbyła się prezentacja książki „Polska – zarys historii”, wydanej przez polski Instytut Pamięci Narodowej. W prezentacji lektury wziął udział wolontariusz z Poznania Krzysztof Berg.

We współczesnym życiu wiedza o podstawach historii każdego narodu jest bardzo ważną. Polaków i Ukraińców łączy bardzo wiele wspólnych wydarzeń historycznych, są także te, które dzielą. Prawdziwa informacja o historii jest ważna dla osiągnięcia porozumienia między dwoma państwami w kwestiach trudnych.

Opracowanie „Polska – zarys historii” ma wielkie znaczenie przede wszystkim dla czytelnika ukraińskiego. Dla nauczycieli, młodzieży, dla Polaków, żyjących na Ukrainie, ale nie znających języka polskiego, dla tych, którzy po prostu interesują się historią. Zrozumienie najtrudniejszych stron historii obojga narodów może otworzyć perspektywę dalszego dobrego rozwoju stosunków między Ukrainą a Polską.

Spotkanie w Sławucie nosiło rodzinny i przyjacielski charakter. W związku z tym, że są wakacje, w siedzibie Związku Polaków zebrało się nieliczne lecz aktywne grono słuchaczy. Wolontariusz z Polski prezentacje w sposób łatwy do zrozumienia.

Członkowie Sławuckiego Związku Polaków serdecznie dziękują za wspaniałą okazję spotkania z historią Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy, Instytutowi Pamięci Narodowej, autorom książki oraz wolontariuszowi Krzysztofowi, który zaprezentował nam książkę „Polska – zarys historii”.

Larysa Cybula, Zdjęcia: Paweł Bondar, ZPU Oddział w Sławucie, 08.07.16 r.