Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Lato w „Karmel” – młodzież z Polski i Ukrainy razem dla wspólnej sprawy

Lato w „Karmel” – młodzież z Polski i Ukrainy razem dla wspólnej sprawy

W czasie tegorocznych wakacji można doświadczyć obustronnej życzliwości i otwartości serc między młodzieżą z Ukrainy i Polski. Wspierają się wzajemnie podczas różnych przedsięwzięć organizowanych na terenie miasta Berdyczowa.

Międzynarodowa polsko-ukraińska współpraca owocuje w konkretne działania

W lipcu do Berdyczowa przyjechała młodzież z Lublina oraz Biedrzychowic. Młodzi Polacy wzięli udział w akcji „ Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która ma na celu odszukiwanie i renowację grobów Polaków na Kresach Wschodnich. Zapaleni tym pomysłem młodzi ludzie z Berdyczowa, którzy należą do charytatywnej organizacji Karmel, postanowili z własnej inicjatywy dołączyć do młodzieży zza zachodniej granicy.

Szlachetne przedsięwzięcie zaowocowało oczyszczeniem cmentarnych terenów i naprawie mogił. Był to czas nie tylko pracy fizycznej, ale również nauki języka i poznawania historii obu narodów. Ukraińska i polska młodzież cieszyły się wspólnym udziałem w szczytnej sprawie, podczas której mogli zrobić wiele dobrego.

Coraz więcej wydarzeń w życiu Berdyczowa łączących Ukraińców i Polaków

Charytatywna organizacja „Karmel” realizuje wiele ciekawych projektów dla dzieci i młodzieży. Jednym z takich przedsięwzięć są półkolonie o nazwie„ Wakacje z Bogiem”. W czasie ich trwania, dzieci biorą udział w zajęciach plastycznych, muzycznych i nauki języka polskiego, uczestniczą w Mszy św oraz wspólnej modlitwie.

Na zaproszenie „Karmelu” do Berdyczowa przyjechała grupa trzech wolontariuszy z Polski. Poprzez gry, zabawy, śpiew i lekcje uczyli dzieci poprawnej polszczyzny. W zajęciach wzięło udział ponad 100 dzieci w trzech  grupach wiekowych.

Polacy aktywnie uczestniczyli również w zajęciach przygotowywanych przez młodych ludzi z Berdyczowa. Miejscowa młodzież na co dzień jest bardzo zaangażowana w pracę na rzecz organizacji „Karmel”. Półkolonie przysporzyły wiele radości dzieciom i prowadzącym oraz poskutkowały w nawiązaniu przyjaźni pomiędzy Ukraińcami i Polakami.

Tatiana Szportun

Do Berdyczowa przyjechałam na początku sierpnia razem z dwoma kolegami – Jankiem i Markiem.  Na co dzień wszyscy mieszkamy w Gdańsku. Naszą podróż na Ukrainę rozpoczęliśmy jednak z Krakowa, ponieważ pod koniec lipca uczestniczyliśmy w Światowych Dniach młodzieży.
W Berdyczowie od razu zetknęliśmy się z wielką życzliwością i otwartością tutejszych mieszkańców. Miejscowa młodzież przywitała nas prezentując układ taneczny. Potem był czas na śniadanie ,poznanie się nawzajem i odpoczynek po podróży. Pod swój dach przyjęły nas siostry ze zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W czasie drogi do miasta zgubiliśmy kilka rzeczy – dokumenty, pieniądze, okulary i kurtkę. Na pomoc przyszła nam Matka Boża Berdyczowska. Po południu dowiedzieliśmy się, że nasze rzeczy zostały odnalezione, a po kilku dniach mieliśmy je z powrotem.
Następne dni upływały nam na zajęciach z dziećmi, prowadzonych wspólnie z młodzieżą, która wspiera z własnej inicjatywy ośrodek Karmel. Bardzo pozytywnie zaskoczyło nas, że bariera językowa nie stanowiła większego problemu. Jak się dowiedzieliśmy większość osób dobrze radzi sobie z językiem polskim, ponieważ w ciągu roku przychodzą na lekcje polskiego, które prowadzi s. Nina.
Czas wolny spędzaliśmy na zwiedzaniu oraz spotkaniach ludźmi, którzy ukończyli kurs j. polskiego w ośrodku „Karmel”, tak aby mogli przy naszej pomocy utrwalić to, czego już się nauczyli.
Z pewnością były to niezwykłe chwile, które na długo pozostaną w naszych sercach.

Magda Konkol, Polska