Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ślady podolanina Horodeckiego w Kijowie

Ślady podolanina Horodeckiego w Kijowie

8 lutego 2014 roku w winnickim obwodowym muzeum krajoznawczym odbyło się otwarcie wystawy „Polskie akcenty Kijowa”, przedstawiającej na licznych planszach architektoniczne obiekty w dzisiejszej stolicy Ukrainy, zaprojektowane przez polskich architektów.

Największa część zdjęć prezentuje dzieła architekty Władysława Horodeckiego, autora obiektów w trzech państwach – na Ukrainie, w Polsce oraz Iranie. Przez 10 lat architekta Horodecki pracował w Kijowie, gdzie zaprojektował blisko 30 arcydzieł architektury, najbardziej znanym z których jest kościół rzymskokatolicki Św. Mikołaja. Swoistą rodzynką tego miasta jest także budynek z chimerami, udekorowany tajemniczymi stworami, zagadkami oraz kijowską kinassą. Wystawa „Polskie akcenty Kijowa” prezentuje także dzieła współczesnych polskich architektów, na przykład kompozycję „Fortepiano w krzakach”, poświęconą jubileuszowi urodzin wybitnego Polaka Fryderyka Chopina. Jeżeli ktokolwiek  stanie przy niej, to od razu usłyszy muzykę wybitnego kompozytora. Otwarcie wystawy w Winnicy też zaczęło się z muzyki Chopina.

Organizatorami „Polskich akcentów Kijowa” wystąpiła grupa naukowców z Ukrainy i Polski, między innymi – historyk, architekta, autor książki o architekcie Horodeckim Dmytro Malaków oraz pani Wiktoria Radik, zasłużona dla kultury Polski i Ukrainy. Wystawa składa się z 40 plansz ze zdjęciami różnych budynków. Każde oddzielne zdjęcie przestawia pewny temat z życia polskiej diaspory na Ukrainie, a szczególnie Kijowa.

„Polskie akcenty Kijowa” zostały zaprezentowane także w Kijowie oraz w Chmielnickim. Dzięki pomocy i wsparciu pani Alicji Ratyńskiej, zastępczyni kierownika wydziału mniejszości narodowych oraz religii administracji obwodowej, wystawa odbywa się także w Winnicy.

Winnica jest miastem, gdzie połączyły się rożne kultury – ukraińska, polska, czeska, żydowska, rosyjska, ormiańska i inne. Jesteśmy dumni z tego, że żyjemy w takim wielonarodowym środowisku. Przy pomocy takich imprez jak wystawa „Polskie akcenty Kijowa” te różne narodowości łączą się, poznają głębiej swoje tradycje, kulturę, obyczaje innych narodowości i w taki sposób uczą się szanować oraz pielęgnować własną kulturę. Dzisiaj nie przypadkowo odbyło się otwarcie takiej wystawy, ponieważ w zeszłym roku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Władysława Horodeckiego, wybitnego architekty polskiego pochodzenia, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo kulturowe dla Ukrainy, Polski, Rosji a nawet Iranu – powiedziała Alicja Ratyńska.

Wiktoria Radik, przedstawicielka polskiej wspólnoty Kijowa, dodała, że ta wystawa jest rezultatem kilkuletniej pracy jej organizacji:

Pracowaliśmy przez długi czas, żeby zebrać te materiały dla wystawy, jesteśmy otwarci na różne projekty i mamy dużo planów na przyszłość. Zajmujemy się także odnawianiem cmentarzy polskich i poszukiwaniem grobów wybitnych Polaków na Ukrainie, a szczególnie na Cmentarzu Bajkowym w Kijowie. Badamy polskie nazwiska, i próbujemy dowiedzieć się, co ci ludzie zrobili dla Kijowa.  Takim sposobem odnaleźliśmy blisko 3000 polskich pochowań na Bajkowym Cmentarzu, najstarsze z nich jest datowane 1854 rokiem. Do najciekawszych naszych znalezisk można z pewnością zaliczyć grób Leona Żbikowskiego, publikującego książki w języku polskim. Właśnie on był pierwszą osobą, do której zwrócił się po pomoc Mikołaj Łysenko, znany ukraiński kompozytor. W wydawnictwie Leona Żbikowskiego publikowano utwory Łysenki. Odnaleźliśmy także grób Wilhelma Poterbińskiego, wybitnego malarza, szukaliśmy jego mogiłę przez 4 lata. Odwiedziłam potem ojczyznę Poterbińskiego z taką wystawą jak właśnie tutaj w Winnicy – opowiada pani Wiktoria.

Po organizatorach projektu przed gośćmi w muzeum krajoznawczym wystąpił główny architekt obwodu winnickiego Sergiusz Carenko, który wygłosił krótki wykład, dotyczący stylu architektonicznego i historii powstania budynków, przedstawionych na zdjęciach.
Wystawa „Polskie akcenty Kijowa” wyświetliła różne ciekawe szczegóły na pierwsze spojrzenie zwykłych budynków. Po jej zwiedzeniu zaczynamy trochę inaczej patrzyć na budynek Konsulatu RP w Kijowie, Wołodymyrski Sobór,  i inne dzieła architektów polskiego pochodzenia.

Uroczyste otwarcie wystawy „Polskie akcenty Kijowa” skończyło się występem trio „Ażur”, działającym przy WKOZP, zwycięzcą różnych muzycznych festiwali.

Na pamiątkę o Winnicy Wiktoria Radik otrzymała wspaniałe upominki, podziękowała gospodarzom za gościnność oraz zaprosiła wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy w winnickim muzeum krajoznawczym do 23 lutego od 10.00 do 17.00.

Ania Szłapak, bwp

Zdjęcia z otwarcia wystawy „Polskie akcenty Kijowa” w Winnicy

{morfeo 518}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *