Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kwiaty na warszawskiej kwaterze żołnierzy URL w dniu Wojska Polskiego

Kwiaty na warszawskiej kwaterze żołnierzy URL w dniu Wojska Polskiego

Minister Macierewicz oraz poseł Dworczyk złożyli kwiaty na kwaterze żołnierzy URL w Warszawie. Źródło: mon.gov.plJednym z pierwszych punktów programu obchodów Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Warszawie było złożenie wczesnym rankiem przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i posła na Sejm Michała Dworczyka kwiatów na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Woli, w tym – na grobie generała Marka Bezruczki, głównodowodzącego obroną Zamościa w 1920 roku przed bolszewikami.

Obecność tutaj to dla nas obowiązek, ale i honor – zaznaczył Macierewicz w obecności przedstawicieli ambasady Ukrainy.

W uroczystej defiladzie, która odbyła się 15 sierpnia w stolicy Polski, wzięło udział 200 żołnierzy z 12 sojuszniczych krajów z Polską, w tym ukraiński poczet sztandarowy. Prezydent RP Andrzej Duda, wygłaszając swoje przemówienie z okazji Święta Wojska Polskiego, podkreślił, że „polscy żołnierze zdobywają swoje doświadczenie, szkoląc się i współpracując z sojusznikami”.

Źródło: Ambasada Ukrainy w Polsce–  W Polsce wciąż nie ma miejsca, w którym w sposób godny upamiętnieni są nasi sojusznicy z 1920 roku. Oczywiście powstrzymanie nawały bolszewickiej było sukcesem przede wszystkim polskiej armii, natomiast nie możemy zapominać, że ramię w ramię z naszymi żołnierzami walczyli i wspólnie przelewali krew żołnierze białoruscy pod dowództwem gen. Bułak-Bałahowicza, czy ukraińscy pod dowództwem atamana Petlury – poseł na Sejm Michał Dworczyk nagłośnił sprawę upamiętnienia sojuszników Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 r. 20 polskich parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości skierowało do prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz list w sprawie postawienia w stolicy takiego pomnika. Przedstawiciele rządzącej partii zaproponowali umieścić go w miejscu „Braterstwa broni polsko-radzieckiej” w dzielnicy Praga. Sowiecki pomnik wówczas podlegał by demontażowi.

Uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego odbyły się także w Kijowie. Przedstawiciele miejscowego polskiego środowiska oraz polscy dyplomaci odwiedzili mogiły polskich legionistów na cmentarzu Bajkowym, Cytadelę Kijowską, gdzie Rosjanie rozstrzeliwali powstańców styczniowych a także bykowniański las, gdzie złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym oraz mogiłach ofiar komunistycznych represji.

W intencji Wojska Polskiego, polsko-ukraińskiego braterstwa oraz pokoju na Ukrainie odprawiono Mszę świętą w kijowskim kościele Św. Aleksandra.

Słowo Polskie, wpolityce.pl, PAP, 17.08.16 r.

 

Przedstawiciele polskiego środowiska z Ukrainy oraz polscy dyplomaci na cmentarzu Bajkowe w Kijowie (Zdjecie: Anżelika Płaksina)