Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kwadrantowy dom z ruchomym tarasem

Kwadrantowy dom z ruchomym tarasem

Dom Kwadrantowy z ruchomym tarasem to najnowsza realizacja polskiej pracowni KWK Promes. Taras, który porusza się na dwóch szynach niczym wskazówka zegara, jest najważniejszym elementem projektu. Jego budowa była niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem technologicznym.

Inwestorzy chcieli taki projekt, żeby zimą dom czerpał jak najwięcej światła, a latem dawał możliwość schronienia przed słońcem.

Niezwykły pomysł z ruchomym tarasem był nie lada wyzwaniem dla konstruktorów. Na początku znalazła się tylko jedna firma, z Hiszpanii, która chciała się podjąć jego budowy. Ale koncepcja nie do końca odpowiadała właścicielom i okazała się jednak bardzo droga. Ostatecznie taras skonstruowała polska firma.

Oprócz ręcznego sterowania, taras ma też tryb automatyczny, w którym sam zmienia co jakiś czas położenie, żeby znajdująca się pod spodem trawa mogła swobodnie rosnąć. Nazwa „kwadrantowy” wzięła się z motywu kwadrantu, czyli dawnego urządzenia służącego do wyznaczania pozycji gwiazd, który miał formę ćwiartki okręgu z ruchomą częścią w środku. Dom ma 558 m kwadratowych powierzchni użytkowej.

Robert Konieczny to jeden z najbardziej znanych polskich architektów. Jego domy jednorodzinne regularnie goszczą na okładkach światowych pism branżowych. W 2006 roku Dom Aatrialny dostał nagrodę portalu World Architecture News dla Najlepszego Domu Świata. Wielokrotnie nagrodzonym obiektem jest też Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, które dostało między innymi tytuł Najlepszego Budynku Świata na Festiwalu Architektury w Berlinie i przyznawaną w Barcelonie nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy. Konieczny był dwunastokrotnie nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe, najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej.

Walentyna Jusupowa za: onet.pl, 6 czerwca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code