Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ku pamięci sojuszników z 1920 roku

Ku pamięci sojuszników z 1920 roku

Fot. prezydent.pl

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej przez połączone siły polsko-ukraińskie z rosyjską armią bolszewicką.

Batalia ta jest nazywana przez brytyjskiego dyplomatę i pisarza Edgara Vincenta D’Abernona osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.
Z tej okazji w całej Polsce są organizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne.

Świętując zwycięstwo nad armią Tuchaczewskiego i Budionnego Polacy nie zapominają także o swoich sojuszniczych oddziałach z Ukraińskiej Republiki Ludowej. One pod wodzą Petlury przyczynili się do wspólnego zwycięstwa poprzez chociażby bohaterską obronę Zamościa.

14 sierpnia w przededniu Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Prawosławnym na Woli Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, broniących wolności Ukrainy i Polski w latach 1918–1920.

Prezydentowi Polski towarzyszyli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Minister Wojciech Kolarski, a także Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

Wcześniej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach z udziałem Prezydenta RP odbył się Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

Słowo Polskie, 15 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code