Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ku czci 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

Ku czci 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

20 lutego 1894 roku w małej wiosce Kalnik, znajdującej się w granicach  byłego województwa bracławskiego, a dziś na terytorium Winniczyzny, przyszedł na świat wybitny poeta polski, pisarz, eseista, kompozytor i działacz społeczny Jarosław Iwaszkiewicz.

120 lat później, też 20 lutego w bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Winnicy odbyła się impreza z okazji jubileuszowej rocznicy urodzin naszego sławnego rodaka. Miejscowe Centrum Polskiej Książki, wybrało za swojego patrona właśnie autora epopei „Sławy i Chwały”. W tej książce Jarosław Iwaszkiewicz opisał to, co przeżył i co widział na własne oczy w Winnicy i na Ukrainie w 1918 roku.

Centrum Polskiej Książki powstało dzięki pracy nauczycieli Lilii Lizanowskiej i Mai Melnyk przy wsparciu Stowarzyszenia „Świetlica Polska” oraz winnickiego obwodowego oddziału nauczycieli polskich imienia Jarosława Iwaszkiewicza.

Po krótkim spotkaniu w bibliotece uczestnicy imprezy wyruszyli do miejskiego parku centralnego, gdzie pod popiersiem poety polskiego pochodzenia na alei pisarzy złożyli kwiaty.

dr Walery Istoszyn, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code