Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Książka łączy narody – prezentacja

Książka łączy narody – prezentacja

Związek Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie prezentował serię książek

dla biblioteki Żytomierskiej szkoły im. Jarosława Dąbrowskiego.

Impreza została zorganizowana 24 lutego przez Żytomierski Obwodowy Związek Szlachty Polskiej. W akcji uczestniczyli również dyrektor, nauczyciele i uczniowie szkoły. Biblioteka szkoły otrzymała w darze książki polskich klasyków, przetłumaczone na język ukraiński. W szczególności książki Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Andrzeja Sapkowskiego i Stanisława Lema. Młodsze dzieci otrzymały książki Juliana Tuwima, Grzegorza Kasdepke i Jana Twardowskiego.

Ponadto fundusz biblioteki szkolnej otrzymał doskonale ilustrowany album „Ukraina i Polska: jedność broni przez wieki”, który koncentruje czytelników na polsko-ukraińskich zwycięstwach w obronie Europy. Album niszczy zniekształcenia, mity i stereotypy o „wrogości wiecznej” i skupia się na braterstwie polskich i ukraińskich żołnierzy. Biblioteka szkolna otrzymała również elektroniczny dodatek do tej książki – CD-kolekcje „Polsko-ukraińskie braterstwo broni”.

Dzieci witały gości śpiewami i wierszami w języku polskim. Uczniowie i nauczyciele otrzymali także prezenty – pamiątki Związku Szlachty Polskiej. To wszystko wydawało się wzruszające, niemal jak rodzinnie wydarzenie.

Natala Iszczuk-Kostecka, Prezes Związku Szlachty Polskiej:

Jako Prezes Związku Szlachty Polskiej – organizacji, w której zgromadzili się głównie potomkowie szlachty polskiej, chcę zwrócić uwagę na taki problem. Wielki wkład szlachty polskiej w rozwój gospodarki, kultury i systemu edukacji na Ukrainie jest niedoceniany.

Prawdziwa historia była zakłócana przez ideologię. Przez wiele lat, szlachta polska była przedmiotem wojny ideologicznej. W rezultacie, w głowach ukraińskich szlachta jest związana ze słowami „najeźdźcy, prześladowcy, pany feudalny”. Taki zniekształcony obraz przeszłości nie odpowiada prawdzie historycznej. W rzeczywistości Szlachta Polska, moim zdaniem, warta takich słów – hojność, odwaga, honor i odpowiedzialność. W mojej opinii, szlachta polska nie była gorsza elit europejskich państw tamtych czasów. Szlachta Polska zrobiła wielki wkład w rozwój kultury, oświaty i architektury naszego kraju.

Chce zwrócić Państwa uwagę na te znane fakty.

Związek Szlachty Polskiej będzie dążyć do upowszechniania prawdy historycznej. Będziemy promować idei pojednania i zrozumienia, tolerancji i konsensusu społecznego. Postanowiliśmy przekazać w darze bibliotece szkolnej album «Ukraina i Polska: jedność broni przez wieki», gdzie uwagę czytelnika skupia się na wspólnych polsko-ukraińskich zwycięstwach w obronie Europy. Książka ta niszczy zniekształcony mity i stereotypy o „wrogości wiecznej ” i skupia się na fakty polskiego i ukraińskiego braterstwa w obronie Europy.

Chcemy, aby dzieci poznały prawdę o historii stosunków polsko-ukraińskich, aby młodzież miała dostęp do alternatywnych informacji. Dostęp do uniwersalnych wartości chrześcijańskich i ideałów europejskiej tolerancji. Przecież żyjemy w wyjątkowym regionie Europy. Tutaj krzyżują się różne religie, kultury i cywilizacje. Ta ziemia powinna być przykładem tolerancji i harmonii między grupami etnicznymi. Musimy zniszczyć wszystkie przeszkody i barykady, które dzielą Polaków i Ukraińców. Wszyscy razem, całą wspólnotę. Niech zniekształcony stereotypy z przeszłości pozostają w muzeum historycznych kłamstw i manipulacji. Wspólna przeszłość łączy Polaków i Ukraińców. Musimy podjąć w przyszłości najlepsze, co było między dwoma narodami w przeszłości. Ponieważ przyszłość narodów polskiego i ukraińskiego – we wspólnym europejskim domu.

Więcej zdjęć tutaj: http://zszpol.blogspot.com/ (Język Polski).
I tutaj:
http://www.polszlachta.blogspot.com/ (Język Ukraiński).


{morfeo 39}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code