Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Ksiądz Giżycki na liście odznaczonych przez Prezydenta RP na spotkaniu z działaczami środowiska polskiego na Ukrainie

Ksiądz Giżycki na liście odznaczonych przez Prezydenta RP na spotkaniu z działaczami środowiska polskiego na Ukrainie

9 kwietnia wybrani goście – w większości działacze środowiska polskiego na Ukrainie, duchowieństwo i liczni polscy dyplomaci, wzięli udział w uroczystym spotkaniu z Prezydentem Polski – Bronisławem Komorowskim i jego małżonką Anną.

Przed członkami czwartkowego zgromadzenia, które rozpoczęło się po 18.00 polski Prezydent pojawił się tuż po wizycie u premiera ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka, gdzie zadeklarował wszechstronne poparcie dla Ukrainy na wszystkich płaszczyznach – zaczynając od gospodarki, kończąc reprezentowaniem interesów Ukrainy w Brukseli. Oczekujący na niego w Ambasadzie RP goście mieli możliwość skorzystać z obecności prawie wszystkich Konsulów Generalnych RP na Ukrainie i porozmawiać z nimi na ważne tematy.

Po wkroczeniu na salę Bronisław Komorowski wygłosił krótkie przemówienie, po którym wręczył ordery i odznaczenia państwowe przedstawicielom środowiska polskiego i innym mieszkańcom Ukrainy.

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii i kultury, za działalność na rzecz środowiska polonijnego na Ukrainie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Adolf Kondracki, ks. Józef Pawluk, prof. Anatol Święcicki. Za wybitne zasługi w rozwijaniu i propagowaniu polskiej kultury w rejonie wschodniej Ukrainy i za działalność polonijną Złotym Krzyżem Zasługi – Lew Suchomłynow. Za Ks. Jarosław Giżycki otrzymuje Order od Prezydenta Komorowskiegozasługi w działalności na rzecz rozwoju Harcerstwa Polskiego na Ukrainie Krystyna Adamska, za zasługi w rozwijaniu polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej Ireneusz Derek, za zasługi w integrowaniu społeczności polskiej na Ukrainie i za działalność na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej o. Władysław Lizun. Srebrnym Krzyżem Zasługi – za działalnośći na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie oraz opiekę nad miejscami pamięci narodowej Piotr Ciarkowski; za zasługi w krzewieniu polskości, za działalność społeczną i charytatywną ksiądz Jarosław Giżycki z Żytomierza; za zasługi w rozwijaniu i popularyzowaniu polskiej kultury i za działalność na rzecz społeczności polskiej – Lesia Jermak.

Po wręczeniu nagród Prezydent Komorowski szczelnie otoczony przez rodaków z Ukrainy zdążył wymienić z nimi po kilka słów. Po części oficjalnej i opuszczeniu przez parę prezydencką Ambasady RP, na gości ze wszystkich zakątków Ukrainy czekała kawa i herbata, przy której zaproszeni na uroczystość dzielili się wrażeniami z minionego dnia, szczególnie z obchodów 75. rocznicy mordu katyńskiego, które w tym roku odbyły się w Bykowni pod Kijowem.

Winnicka, żytomierska, chmielnicka i kamieniecka delegacje wyruszyły do domu po godzinie 19.30. Ostatni pasażerowie z busu WINNICA 1 (każdy bus wiozący gości do Kijowa na uroczystości miał specjalny numer) wysiedli w Kamieńcu o 3.00 nad ranem.

Wspominałem także i tych bohaterów polskiego pochodzenia, którzy zginęli na kijowskim Majdanie. Kieruję słowa podziękowania również i do tych którzy będą zawsze reprezentowali polską kulturę, polską obecność etniczną, polską przebogatą historię, polskie pamiątki. Będą reprezentowali w przyszłości na Ukrainie, o której chcemy myśleć i staramy się działać, robić to, co w naszej mocy, aby ta Ukraina była nam Polakom jak najbliższa. Ktoś z państwa w momencie wręczania odznaczenia podziękował mi za poparcie na Ukrainie, muszę powiedzieć że to było dla mnie niesłychanie ważnie, gdy słyszę z ust Polaka, żyjącego tutaj, osobę reprezentującej polskość na tych terenach, słyszę podziękowanie za wspieranie współczesnej Ukrainy, to pomyślałem sobie że to o to chodzi, gdyby Polacy, żyjący na terytorium Ukrainy czuli się jako obywatele dobrego państwa, takiego państwa które ich szanuje – powiedział na koniec spotkania prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jerzy Wójcicki, 11.04.15 r., KZ


{morfeo 807}

{youtube}{/youtube}