Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży

Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży

Ilustracja  E. M. Andriolliego, w: J. I. Kraszewski, Bajeczki, Lwów 1884.W jakiej formie i w jakim kontekście problematyka kresowa i pograniczna pojawia się w literaturze dla dzieci i młodzieży? Jakie pełni funkcje w piśmiennictwie dla młodego czytelnika? O tym przez dwa dni, od 19 do 20 listopada 2015 r., będą rozmawiać w stolicy województwa podlaskiego badacze literatury dziecięcej z całego kraju. Konferencja „Kresy, pogranicza a literatura dla dzieci i młodzieży” odbędzie się na Uniwersytecie w Białymstoku.

Organizatorzy spotkania to Wydział Filologiczny, Zespół Badań Regionalnych oraz Klub Humanistów UwB, a także białostocki oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Weźmie w nim udział ok. 40 badaczy z Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Suwałk i Gdańska. Obrady będą odbywały się w Uniwersyteckim Centrum Kultury na terenie nowego kampusu uczelni.

Konferencja będzie okazją do podzielenia się wynikami badań z zakresu problematyki kresowej i pogranicznej w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz przybliżenia życia i twórczości pisarzy. Otworzy też dyskusję na temat „nowego regionalizmu” w odniesieniu do literatury skierowanej do młodych czytelników.

Organizatorzy przygotowali też atrakcję dla najmłodszych: przedstawienie teatralne „Kraina Śpiochów” wg sztuki Marty Guśniowskiej, w wykonaniu grupy teatralnej „Na skraju” z I LO w Białymstoku, pod kier. Anety Kaliściak. Spektakl odbędzie się 19 listopada (czwartek), o godz. 17.00, w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N. Wstęp wolny.

>>>> Program konferencji <<<<

Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku, 14.11.15 r.