Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kresowe Czytanie Sienkiewicza razem z Prezydentem RP i WiD

Kresowe Czytanie Sienkiewicza razem z Prezydentem RP i WiD

Czytanie Sienkiewicza w RównemWspólne, zbiorowe czytanie polskich dzieł literackich jest w Polsce bardzo popularne i cieszy się nie tylko zainteresowaniem słuchaczy ale również praktycznym wsparciem osób popularnych medialnie a nawet głowy Państwa.

Ambasadorami są przede wszystkim przedstawiciele świata kultury, najpopularniejsze polskie głosy i twarze. Tegoroczne Narodowe Czytanie w Polsce odbyło się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W  kampanii  promującej wydarzenie Prezydent wraz z Pierwszą Damą zapraszali do wzięcia udziału w kolejnej już edycji ogólnopolskiego czytania dzieł narodowych – czytając wybrane fragmenty powieści. Fundacja Wolność i Demokracja  – w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą -zainspirowała  do takiego właśnie zapoznania się z dziełem Henryka Sienkiewicza i wspólnego z Polską uczestniczenia w czytaniu – prawie 80 polskich placówek oświatowych na Ukrainie.

Wspieranie  takich wydarzeń jest możliwe dzięki projektowi «Biało-czerwone ABC –  programowi rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie, finansowanego ze środków Senatu RP.

„Quo Vadis” jest w Polsce nie tylko obowiązkową ale też jedną z ulubionych lektur czytanych od kilku pokoleń. Powieść doczekała się już dwóch ekranizacji pełnometrażowych mających rozmach megaprodukcji kinowych, bohaterów książki na ekranie odtwarzały gwiazdy polskiego kina, w filmie brało udział tysiące statystów a realizacja zdjęć odbywała się w wielu miejscach Europy i Afryce. Trzeciego września br w Narodowym Czytaniu Polacy w Polsce i na Ukrainie wspólnie zaczytywali się  „Quo Vadis”. Na Ukrainie lektorami zostali uczniowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, burmistrzowie i inni przedstawiciele lokalnych władz.

Gośćmi wydarzeń byli burmistrzowie, księża, dyrektorzy szkół i bibliotek oraz oczywiście dzieci – uczniowie szkół polskich, którzy wraz z gośćmi i organizatorami czytali przybyłym wybrane fragmenty „Quo vadis”. W wielu placówkach akcja Narodowe Czytanie była połączona z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” odbyło się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” realizowanego ze środków Senatu RP.

Słowo Polskie na podstawie informacji WiD, 21.09.16 r.