Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kresowe braterstwo w Kielcach

Kresowe braterstwo w Kielcach

Szkoła Letnia – 2014 w Kielcach po raz pierwszy integrowała Polaków z Litwy oraz Ukrainy.

Każdego roku gościnnie otwiera swoje drzwi, a razem z tym i serca dla Polaków z Winnicy miasto partnerskie – Kielce. Rok 2014 nie był wyjątkiem, zaproszenie na Letnią Szkołę, która każdego roku odbywa się w tym mieście, dostała także 40-osobowa grupa uczniów polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły oraz członków Konfederacji Polaków Podola w Winnicy. Tegoroczny wyjazd okazał się szczególny także pod względem bardzo bogatego programu, licznych ciekawych wycieczek oraz nawiązaniu znajomości z rodakami z Litwy. Letnia Szkoła Języka, Kultury, Historii i Tańca Polskiego trwała od 8 do 18 sierpnia.

W ramach pobytu Podolanie odwiedzili Rzeszów, gdzie przeszli się starożytnymi uliczkami, podziwiali wspaniałą architekturę miasta, w którym historia, tradycja i kultura minionych lat łączą się z nowoczesnością, spacerowali podziemną trasą turystyczną pod kamienicami Rynku oraz słynną ulicą 3 Maja, zobaczyli Kościół Farny, Muzeum Okręgowe oraz inne rzeszowskie ciekawostki.

Rok 2014 wniósł w coroczną Letnią Szkołę niektóre zmiany, związane z integracją ze środowiskiem polskim na Litwie. Podczas wspólnych zajęć z języka, kultury, historii polskiej, Polacy z południowo-wschodnich i północno-wschodnich Kresów razem uczyli się tańczyć polskie tańce ludowe, jeździli na różne wycieczki, śpiewali polskie patriotyczne i ludowe piosenki.

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas pobytu kresowiaków w Kielcach stał się udział w odsłonięciu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w tym mieście. Prawie 700 piechurów w mundurach wojskowych z drugiej dekady XX wieku, którzy przyjechali z Krakowa, wzięło udział w tej uroczystości, w celu uczczenia pamięci podkomendnych Józefa Piłsudskiego. Na uroczystości odsłonięcia pomnika była obecna małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie – Karolina Kaczorowska, komendant marszu Jan Józef Kasprzyk, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, honorowi goście z Polski, Litwy i Ukrainy.

Zgodnie z ogłoszoną podczas uroczystości informacją, najstarszy uczestnik marszu miał 94 lata, najmłodszy – dwa lata. Pomnik Naczelnego Wodza w Kielcach przedstawia Józefa Piłsudskiego na koniu – w mundurze strzeleckim i z maciejówką na głowie. Statua wykonana jest z brązu, a cokół pomnika – z czerwonego granitu wołyńskiego. Elementy kamienne cokołu zostały ufundowane przez Konfederację Polaków Podola z Winnicy na Ukrainie – partnerskiego miasta Kielc.

Masę pozytywnych wrażeń otrzymali uczestnicy Letniej Szkoły z wycieczek do Krakowa i Zakopanego.

Kiedy dowiedziałam się o wyjeździe do stolicy Tatr, byłam przyjemnie zaskoczona. Zawsze marzyłam o tym, żeby kiedyś odwiedzić najwyższe polskie góry i właśnie w tym roku wreszcie mi się to udało. Zakopane, jest po prostu magiczne. Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy jechaliśmy na szczyty gór na wysokość 1950 metrów nad poziomem morza, słuchając opowieści przewodnika, oglądaliśmy piękne krajobrazy polskich Tatr. Po zwiedzaniu Zakopanego i spacerze po miejscowych zabytkach, czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka – koncert polskich Górali w tradycyjnych podhalańskich strojach. To była naprawdę świetna zabawa… góralska muzyka, śpiew i tańce, nigdy tego nie zapomnę – dzieli się swoimi wrażeniami uczestniczka VIII Letniej Szkoły w Kielcach, Tatiana Szłapak.

Wiele innych wspaniałych miejsc i miejscowości zobaczyła w tym roku ukraińsko-litewska grupa gości – stary kościół z cmentarzem w Zakopanym, rezerwat z bizonami, ciekawostki Ziemi Świętokrzyskiej. Polacy z różnych krańców Kresów razem tańczyli poloneza, razem modlili się – Bardzo mnie wzruszyła Msza Święta, która odbyła się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego, kiedy na cały kościół zabrzmiała modlitwa za Ukrainę, za pokój i niepodległość kraju, za ludzi, tam mieszkających – dodaje Tatiana.

Uczestnicy VIII Letniej Szkoły Języka, Historii i Kultury Polskiej z całego serca dziękują za 10-dniowy bliski kontakt z krajem przodków organizatorom projektu, za pomoc i wsparcie, które okazują Polacy w tak trudny dla Ukrainy czas. Na pewno pozwoli to Polakom na Kresach jeszcze gorliwiej krzewić polskość na swojej ojczyźnie – na terenach dawnego województwa bracławskiego I Rzeczypospolitej Polskiej.

Ania Szłapak

GK

 

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 631}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code