Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Krasiłowskie jasełka

Krasiłowskie jasełka

Świętom Bożego Narodzenia zawsze towarzyszy niezwykła rodzinna atmosfera, którą tworzą bożonarodzeniowe kolędy i hymny, świąteczne czytania, psalmy, kazania zarówno jak i bożonarodzeniowe dekoracje w domach i kościołach.

Jasełkami nazywamy przedstawienia przedstawiające scenę urodzin Dzieciątka Jezus w ubogiej stajence i złożenia mu darów przez Trzech Króli. Uważa się, że do popularyzacji jasełek przyczynił się święty Franciszek z Asyżu. Figurki Jezusa, Maryi, Józefa i innych bohaterów na początku były nieruchome. Następnie w klasztorach franciszkańskich i bernardyńskich zamiast figurek zaczęto wykorzystywać lalki, którymi można było poruszać, a dzisiaj w postacie biblijne przeważnie wciela się młodzież parafialna oraz ich rodzice.

Polska Sobotnia Szkoła, która działa przy Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszeniu Polaków w Krasiłowie na południowych obrzeżach Wołynia, przygotowała własną wersję wydarzeń przy żłobie w Betlejem parafianom kościoła Serca Jezusowego i gościom, którzy licznie przybyli na przedstawienie. Jasełka zabrzmiały w języku polskim i bardzo spodobały się wszystkim widzom.

Zarząd i członkowie polskiej organizacji w Krasiłowie z całego serca dziękują przeorowi za pozwolenie wystąpić w sali konferencyjnej przy kościele, oraz siostrze Marii z kościoła Świętego Ducha za akompaniament muzyczny. Szczególne podziękowania kierowane są do dzieci, które starannie przygotowywały się do wystąpienia.

Rusłan Garnyk, opracowanie tekstu Ania Szłapak, 08.01.16 r.