Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Krasiłowczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Krasiłowczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone każdego roku 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Polska sobotnia szkoła przy społecznej organizacji „Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa” dołączyła się 26 lutego do akcji uszanowania pamięci żołnierzy Wyklętych. W dniu 26 lutego przeprowadzono lekcję z historii poświęconej polskim bohaterom. Nauczycielka opowiedziała uczniom o przebiegu ich walki przeciwko reżimowi komunistycznemu, następnie zapalono świecę i uczcono bohaterów minutą milczenia.

W czasie lekcji zorganizowano także konkurs rysunków, poświęcony tematyce podziemia antykomunistycznego. Troje jego zwycięzców otrzymali płyty z nagraniami Pawła Piekarczuka “Piosenki z Wilczych Tropów”, prezentowanych krasiłowczanom przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Drużyna harcerska, działająca przy stowarzyszeniu, wzięła udział w biegu „ Tropem Wilczym”. Ideą tego Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o bohaterom antykomunistycznego podziemia w Polsce, jacy w obronie niepodległego bytu swojej Ojczyzny, walcząc o wolność z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Po biegu był zorganizowano słodki poczęstunek, słuchano historii o żołnierzach oraz żołnierskich piosenek, układano plany na przyszłość.

Łącznie w 273 miejscowościach 65 tysięcy uczestników w 273 miastach oddało hołd Żołnierzom Wyklętym w ramach Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rusłan Harnyk, Krasiłów, 27.02.17 r.