Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Kościuszko oczami młodzieży na Ukrainie

Kościuszko oczami młodzieży na Ukrainie

Senator Jan Żaryn z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą  spotkał się 2 października 2017 r. z grupą  młodzieży polskiego pochodzenia z 4 szkół na Ukrainie, która wzięła udział w projekcie „Kościuszko – bohater czterech narodów”. Udział w takich przedsięwzięciach, jak ten konkurs świadczy o waszej chęci wzmacniania świadomości narodowej – powiedział senator.

– Priorytetem Senatu we wspieraniu Polaków poza granicami jest edukacja – powiedział senator Jan Żaryn podczas spotkania z młodzieżą polskiego pochodzenia z czterech szkół na Ukrainie.

Młodzi Polacy wzięli udział w projekcie „Kościuszko – bohater czterech narodów”, realizowanym przez Fundację Polonia Ruthenia. Młodzież przesyłała na konkurs prace plastyczne i literackie przybliżające postać bohatera narodowego. Projekt jest realizowany głównie poza granicami kraju. Jego celem jest, uczestnictwo młodzieży mieszkającej poza granicami w kulturze narodowej na najwyższym poziomie, a także aktywizacja młodzieży o polskich korzeniach.

Podczas senackiego spotkania z Janem Żarynem młodzież polonijna z Ukrainy deklamowała wiersze oraz wykonała pieśń „Ojczyzno ma”, która stała się obok Roty nieoficjalnym hymnem Solidarności.

Podczas pobytu w Polsce młodzież zwiedziła Warszawę, Zamek Królewski i wystawę poświęconą Kościuszce. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Na koniec pobytu młodzież udała się zwiedzać inne miejsca związane z naszym bohaterem narodowym, Tadeuszem Kościuszką – Maciejowice oraz Kraków.

Słowo Polskie na podstawie informacji senat.pl, 10.10.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code