Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Korzystając z polskiego doświadczenia w dziedzinie decentralizacji

Korzystając z polskiego doświadczenia w dziedzinie decentralizacji

Spotkanie delegacji polskiej z przedstawicielami podolskiego biznesuCzłonkowie polskiej delegacji z Chocienia i Boruchowa (woj. kujawsko-pomorskie) podpisały na przełomie listopada- grudnia 2016 roku porozumienie z przewodniczącymi Nowouszyckiej, Satanowskiej, Humienieckiej oraz Lisowohryniowieckiej hromad terytorialnych o współpracy. W spotkaniu z gośćmi z Polski wziął udział także burmistrz miasta Chmielnicki Oleksander Semczyszyn.

Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w ramach oficjalnego spotkania z władzami obwodowymi. Polacy mieli możliwość porozmawiać także z miejscowymi przedstawicielami środowiska biznesu oraz kultury.

– Ilość mieszkańców hromad terytorialnych w naszym obwodzie waha się od 6 do 36 tys. mieszkańców. Ale już teraz po zakończeniu pierwszego roku wprowadzania reformy administracyjno-decentralizacyjnej wspólnoty mieszkańców odczuły realne korzyści. Polska ma tę drogę za sobą. Mam nadzieję, że wasze nieocenione doświadczenie łączenia się hromad pomoże także nam przejść przez te reformy efektywnie – zaznaczył przewodniczący Rady Obwodowej Mychajło Zahorodnij. W obwodzie chmielnickim stanem na koniec listopada powstało 22 połączonych hromad.

Podczas wizyty do dawnego Płoskirowa goście z Kujaw odwiedzili parafie Sw. Anny na Hreczanach oraz Matki Bożej Różańcowej w Szarowieczce a także szkoły, gdzie młodzież uczy się języka polskiego.

Franciszek Miciński, 02.12.16 r.

 

Mieszkańcy Szarowieczki witają gości z Polski


Moment podpisania porozumienia pomiędzy władzami polskich i ukraińskich władz samorządowych