Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Koordynacja i wsparcie dla polskiego szkolnictwa wyższego na Ukrainie

Koordynacja i wsparcie dla polskiego szkolnictwa wyższego na Ukrainie

W dniu 21 września br. w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie dla polskiego szkolnictwa wyższego na Ukrainie” zostały wręczone przyznane stypendium naukowe dziesięciu młodym naukowcom, z różnych obwodów Ukrainy (rówieńskiego, chmielnickiego, żytomierskiego, lwowskiego, zaporoskiego oraz kijowskiego). Trzech stypendystów pochodzi z obwodu żytomierskiego: mgr Walentyna Jusupowa i mgr Irena Greczucha (Studencki Klub Polski) oraz dr Olena Denysiewicz (ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej).

Każdy z uczestników miał możliwość przedstawić swoje prace badawcze na Forum. Przedstawiono badania głównie w dziedzinie językowej (dialekty, gwary polskie), kultury polskiej (historia miejsc, ludzi, archiwa, architektura) oraz lokalnej społeczności polskiego pochodzenia (socjologia, psychologia).

Oprócz przedstawienia swoich zainteresowań i działań naukowych, wręczenia stypendium, wszyscy uczestnicy konkursu (ci, którym przyznano stypendium, jak i ci, którym w tym roku go nie przyznano) zostali zaproszeni do udziału w Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej z okazji 15-lecia Polonistyki Kijowskiej: „Tradycja – Współczesność Pogranicza: Piśmiennictwo, Oświata, Historia”, zorganizowanej w dniach 21-24 września br.
Gratulujemy osobom, którzy otrzymali stypendium i życzymy dalsze owocnej pracy w prowadzeniu badań oraz w pisaniu prac naukowych.

Projekt realizowano w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku” przy współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 24.09.15 r.