Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Konsulat Generalny Rosji we Lwowie uparcie zaprzecza o swoim rychłym zamknięciu

Konsulat Generalny Rosji we Lwowie uparcie zaprzecza o swoim rychłym zamknięciu

Sekretarz rosyjskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie Sergiej Mańko zdementował wiadomości ukraińskich mediów o podjęciu przez Moskwę decyzji o zamknięciu tego konsulatu.

– Jak zwykle przyjmujemy petentów prawie z połowy Ukrainy, konsul generalny Oleg Astachow jest na miejscu, w swoim gabinecie – powiedział Mańko w piątek rano.

Jego słowa potwierdził także rzecznik ukraińskiego MSZ Euhen Perebyjnis, który nie otrzymał żadnego listu z Kremla w tej sprawie.

Dzień wcześniej lwowscy „swobodowcy” podczas posiedzenia Rady Miasta zwrócili się do prezydenta Poroszenki z wymogiem zamknięcia rosyjskiego konsulatu. Podobną prośbę wystosował także charkowski „Euromajdan” w stosunku do KG RP FR w ich mieście.

Wbrew opinii wielu mieszkańców Federacji Rosyjskiej, placówka dyplomatyczna tego państwa we Lwowie ani razu nie została ostrzelana „z granatników”, jak mówi się w słynnej lwowskiej anegdocie. Lwów – to multietniczne środowisko, w którym mieszka duża rosyjska wspólnota, przodkowie której zostali przesiedleni do Lwowa po exodusie narodu polskiego po II wojnie światowej.

Słowo Polskie, 30.01.15 r.