Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur kończy swoją kadencję i ustępuje miejsce Rafałowi Wolskiemu

Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur kończy swoją kadencję i ustępuje miejsce Rafałowi Wolskiemu

Słowa wdzięczności za wsparcie terytorialnej integralności oraz eurointegracji Ukrainy, opiekę nad dziedzictwem kulturowym po obydwa boki granicy skierował do kończącego swoją pracę w Lwowskim Okręgu Konsularnym Konsula Generalnego RP Wiesława Mazura przewodniczący Lwowskiej Administracji Państwowej Oleh Syniutka.

W ramach spotkania pomiędzy szefem administracji obwodowej i kierownikiem polskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie Oleh Syniutka zaznaczył, że Wiesław Mazur wniósł odczuwalny wkład we wzmocnienie stosunków przyjacielskich między Polską a Ukrainą, nie zważając na szereg prowokacji,  które miały miejsce m. in. w Hucie Pieniackiej.

– Bardzo spodziewam się, że aktywna współpraca z panem Mazurem będzie trwała nadal – zaznaczył Syniutka, wręczając dyplom szefowi polskiej placówki we Lwowie.

Wiesław Mazur kierował KG RP we Lwowie z października 2015 r. 8 kwietnia jego funkcje przejmie Rafał Wolski, który poprzednio pracował w Ambasadzie RP w Kijowie.

W przededniu rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku z Rafałem Wolskim spotkał się mer Lwowa Andrij Sadowyj. Polska i ukraińska strony omówiły współpracę między władzami Lwowa i Polską oraz porozmawiali o obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Według Rafała Wolskiego Polska nadal jest zainteresowana inwestowaniem w Lwów i realizować wspólne kulturalno-naukowo-społeczne projekty.

– Pracuję na Ukrainie od wielu lat. Mam po tej pracy bardzo dobre wspomnienia. To miasto, które ma osobliwą atmosferę – zaznaczył Wolski na spotkaniu z szefem władz lwowskich. – Do tego lwowski konsulat RP jest największą placówką konsularną Polski na świecie i my, naturalnie, jesteśmy zainteresowani w aktywizacji gospodarczej i inwestycyjnej współpracy. Mam zamiar kontynuować dobrą pracę poprzedników bowiem wspaniale rozumiem znaczenie Lwowa dla Ukrainy oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Kontynuujemy realizację szeregu kulturalnych projektów […] Wiem o nowych wyzwaniach dla waszego miasta, związanych z ekologią i gospodarką odpadami. Jesteśmy gotowi pomagać gdyż polskie firmy mają dobre doświadczenie w utylizacji śmieci – mówił dyplomata.

Mer Lwowa pod koniec spotkania podziękował Mazurowi za aktywną współpracę. Rafałowi Wolskiem zaś wręczył pamiątkową monetę z wizerunkiem króla Daniły Halickiego.

Igor Gałuszczak, Lwów, 04.04.17 r.