Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konsul Generalny RP w Lucku wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski na Wolyniu

Konsul Generalny RP w Lucku wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski na Wolyniu

10 listopada Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak i wicekonsul Michał Banaś rozpoczęli obchody Narodowego Święta Niepodległości udziałem w uroczystej mszy w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez ks. bp. łuckiego Witalija Skomarowskiego w łuckiej katedrze św. Piotra i Pawła.

Udział w nabożeństwie wzięli również członkowie polskich organizacji, pracownicy konsulatu, mieszkańcy Łucka. Następnie, wraz z harcerzami z Centrum Dialogu Kostiuchnówka Łódzkiej Chorągwi ZHP z Jarosławem Góreckim na czele oraz delegacją Harcerskiego Hufca „Wołyńę Harcerstwa Polskiego na Ukrainie pod przewodnictwem Aleksandra Radicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na polskiej kwaterze legionowej w Kowlu.

Po południu konsulowie odwiedzili Liceum we wsi Werbka, gdzie na spotkaniu z dyrekcją, nauczycielami i uczniami placówki, w ramach organizowanej przez konsulat akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, rozdali opaski, naklejki i kamizelki odblaskowe. W szkole tej prowadzone jest nauczanie j. polskiego jako obcego.

Na zakończenie dnia, wraz z przestawicielami organizacji polskich działających w Łucku: Towarzystwa Kultury Polskiej im. Kościuszki w Łucku, Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na Wołyniu, Wołyńskiego Towarzystwa Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” i Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Wołyniu wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowanej w Centrum Polskim w Łucku. Zespoły muzyczne, złożone z przedstawicieli mniejszości polskiej przedstawiły program artystyczny, tematycznie związany ze świętem. Całość wydarzenia zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni patrotycznych i legionowych w nieformalnej atmosferze.

Sergij Porowczuk za: KG RP w Łucku, 17 listopada 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code