Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Konsul generalny Rosji na Krymie podał się do dymisji przez Tatarów

Konsul generalny Rosji na Krymie podał się do dymisji przez Tatarów

Zdjęcie pobrano z http://gdb.rferl.org/D9F06608-373E-4758-8F1E-4D0949444D73_w640_r1_s.jpgWłodzimierz Andriejew podał się do dymisji ze stanowiska konsula generalnego FR w Symferopolu przez to, że nie zgadza się z pozycją rosyjskich władz centralnych, które potępiły słowa Andrjejewa, popierające deportację Tatarów z Kryma w 1944 roku.

Popierając ówczesne działania ZSRS, które skazały znaczącą część tatarskiego narodu na przymusowe przesiedlenie do Uzbekistanu oraz Kazachstanu, były konsul świadomo zrezygnował z dalszej kariery w służbie dyplomatycznej – Zostaje przy własnej opinii a działania naszego (rosyjskiego) MSZ oceniam, jak głupie oraz bezporadne, takie, co hańbią Rosję – twierdzi Andriejew.

Ponad 180 tys. Tatarów wysiedlono w ciągu 2 dni z Krymu. Do tego celu wykorzystano 32 000 funkcjonariuszy NKWD. Od głodu i chorób w ciągu kilku następnych lat zginęło blisko 40% od ogólnej ilości deportowanych.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code