Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Konsekracja w 1747 roku kapucyńskiej kaplicy w Winnicy

Konsekracja w 1747 roku kapucyńskiej kaplicy w Winnicy

1 sierpnia 1747 roku na terenie klasztoru kapucynów w Winnicy odbyła się konsekracja tymczasowej drewnianej kaplicy, postawionej przy placu budowy kościoła i klasztora: w miejscu dzisiejszego sklepu „Roshen” (Cloud). Obok kaplicy znajdowała się drewniana rezydencja dla kapucynów, gdzie mieszkali pierwsi bracia.

Oto jak wspomina kronika z tego okresu:

13 czerwca 1747 roku o. Franciszek Sułtowski, przeor winnickich Kapucynów, napisał do Biskupa Łuckiego Kobielskiego pismo z prośbą o „pozwolenie konsekrowania publicznej kaplicy, przy której będziemy przebywać, do czasu aż zbudujemy kościół, i w której w Święto Porcjunkuli obchodzona będzie uroczystość odpustowa” (Kronika, s. 45-46). Na podstawie listu z dnia 11 lipca 1747 r. biskup wydał pozwolenie na konsekrację kaplicy, której powinien był dokonać rektor kolegium jezuickiego o. Antoni Wierzbicz (Kronika, s. 46).
Uroczystość odbyła się 1 sierpnia 1747 r. Rozpoczęła się w kościele Jezuitów, gdzie najpierw odmówiono nieszpory. Oprócz Jezuitów w uroczystości wzięli udział Dominikanie, księża greckokatoliccy (uniccy) oraz szlachta i przybyły zewsząd lud.

Kapelan kolegium jezuickiego wygłosił kazanie na temat: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu”. Następnie rozpoczęła się procesja z Najświętszym Sakramentem, wszyscy obecni z zapalonymi pochodniami udali się do nowo wybudowanej kaplicy kapucyńskiej. W kaplicy po raz drugi odmówiono nieszpory i Jezuita Ksawery Czuryło, profesor retoryki, wygłosił wspaniałe kazanie. Następnego dnia ojciec rektor Antoni Wierzbicz odprawił pierwszą Mszę świętą w kaplicy. Kazanie wygłosił ojciec Dominik Kruszwicki, zwykły kaznodzieja Towarzystwa Jezusowego.

Wielu zwykłych ludzi i szlachciców przystąpiło wówczas do spowiedzi. Popołudniu odmówiono nieszpory, oprawione strzałami armat. Cała uroczystość skończyła się śpiewem św. Ambrożego (Te Deum) (Kronika, s. 46-47). Wkrótce, 21 października, Kapucyni przenieśli się z zamku i zamieszkali w ich nowej rezydencji (Kronika, s. 44).

Irena Rudnicka na podstawie informacji Vinkap Cappuccini, 13.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code