Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konkurs recytatorski w Nowej Borowej

Konkurs recytatorski w Nowej Borowej

Od 2012 roku żytomierski Dom Polski organizuje lokalny konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży szkolnej na Żytomierszczyźnie pt. „Te słowa istniały zawsze…”. Za czas istnienia projektu udział w nim wzięło około 260 osób z sześciu miejscowości – Malina, Emilczyna, Nowej Borowej, Irszańska, Żytomierza i Marjanówki.

Corocznie dzięki aktywności nauczycieli-polonistów oraz prezesów organizacji polskich ilość uczestników stale rośnie, podwyższa się także poziom recytacji.
Tegoroczna edycja konkursu startowała 29 marca w Nowej Borowej. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalno-oświatowym im. Juliusza Słowackiego konkurs odbywa się w tej miejscowości już po raz trzeci. Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjum, które fakultatywnie od dwóch-trzech lat uczą się języka polskiego. Zajęcia w gimnazjum prowadzi p. Anna Bielak, która jednocześnie jest prezesem Stowarzyszenia Polaków w Nowej Borowej.

Pani Anna zadbała by poezja recytowana na konkursie była rozmaita i odpowiadała wieku uczestników. W młodszej kategorii wiekowej dominowały  utwory Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej, starsi uczniowie prezentowały poezję Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej.

Większość uczniów już po raz kolejny uczestniczyła w konkursie, przechodząc z jednej kategorii wiekowej do następnej, prezentując coraz to lepsze wyniki.
Członkowie jury (nauczycieli miejscowej szkoły oraz członkowi Stowarzyszenia Polaków w Nowej Borowej) wyłonili zwycięzców:

W młodszej kategorii wiekowej (6-9 lat) najlepszą była Karina Zajnczykowska (9 lat) z wierszem Jana Brzechwy „Żaba”. W średniej (10-13 lat) i starszej (14-16 lat) grupach wiekowych poza konkurencją była wielodzietna rodzina Subinych – Roman Subin (12 lat) z wierszem Juliana Tuwima „Przy okrągłym stole” i Anna Subin (14 lat) z utworem Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”.

Zwycięzcy otrzymały książki od Biblioteki Narodowej w Warszawie. A wszyscy inni – słodycze od Domu Polskiego w Żytomierzu.

Przedsięwzięciu w Nowej Borowej towarzyszył mini-koncert piosenki polskiej w wykonaniu uczestników konkursu. Zabrzmiały „Mazurek Dąbrowskiego”, „Barka”, „Polskie kwiaty”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej, sokoły”. Także w ramach imprezy odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego rysunków wielkanocnych.

Kolejne eliminacje wiosennej edycji konkursu „Te słowa istniały zawsze…” odbędą się w Korostyszewie i Malinie.

Dom Polski w Żytomierzu, 31.03.16 r.

{morfeo 1153}

{youtube}{/youtube}