Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konkurs recytacji poezji polskiej w szkole w Marianówce

Konkurs recytacji poezji polskiej w szkole w Marianówce

Dnia 30 listopada w marianówskiej szkole średniej po raz piąty odbył się regionalny konkurs recytatorski pt. „Te słowa istniały zawsze…”. Tym razem w konkursie wzięło udział 29 uczniów V-XI klasy.

Spotkanie zaczęło się od wspólnego odśpiewania hymnów narodowych. Słowo powitalne do zebranych na sali szkolnej gości skierowała pani Zofia Kowalska – nauczycielka języka polskiego, prezes Maranowksiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Pani Zofia złożyła życzenia z okazji pięknego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i apelowała do młodzieży o  pielęgnowanie polskich tradycji i języka polskiego.

Konkurs zaczął się od wystąpień uczniów X klasy. Pani Zofia Kowalska zadbały o rozmaitą paletę poetycką – na Sali brzmiała poezja Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickie oraz naszej znanej rodaczki Jarosławy Pawluk. Dominowała, oczywiście poezja patriotyczna, dedykowana Polsce Niepodległej. Nie zabrakło także i wierszyków wesołych na kształt „Zosi-Samosi”.

Zwyciężyły w konkursie: Anastazja Jaworska (V klasa)  wierszem Jarosławy Pawluk „Matczyne słoneczko” i Katarzyna Kowal (XI klasa)  wierszem „Dzwony” Marii Konopnickiej. Wysokim poziom znajomości tekstów i artyzmem cechowały się również uczestniczki, które zajęły II i III miejsca: Maria Nowak (V klasa), Krystyna Nazarowicz (V klasa), Wiktoria Radonowicz (VI klasa), Elżbieta Pasicznyk (VII klasa).

Zwycięzcy konkursu otrzymali książki od Polskiej Biblioteki Narodowej i prezenty, a wszyscy uczestnicy – słodycze od Domu Polskiego w Żytomierzu.  Pani Zofia Kowalska została uhonorowana podziękowaniem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za wieloletni pracę na rzecz rozwoju języka polskiego i polskiej kultury.

Dom Polski w Żytomierzu, 6 grudnia 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code