Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Konkurs historycznoliteracki „Henryk Sienkiewicz w170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”

Konkurs historycznoliteracki „Henryk Sienkiewicz w170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”

Źródło: zs1andrychow.plKomitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego organizuje w roku 2016 konkurs historycznoliteracki dla uczniów szkół średnich „Henryk Sienkiewicz w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”.

Zawody przeprowadza Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz Komitety Okręgowe w całej Polsce, a także organizatorzy Olimpiady poza Polską. Konkurs odbędzie się tylko raz – w drugiej połowie roku szkolnego 2015/2016 i latem 2016 r. (etap pisemny – składanie prac do 15 września 2016) oraz pierwszej połowie roku szkolnego 2016/2017 (etap ustny – finałowy: 6-7 października 2016 w Warszawie) – i ma charakter tematyczny. Przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich: liceum i ostatniej klasy gimnazjum, a także uczniów szkół polskich poza krajem (m.in. na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, Rumunii i w innych krajach). Uczestnictwo w konkursie nie wyklucza udziału w XLVII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Informowaliśmy już o tym nauczycieli i uczniów podczas kwietniowych zawodów i finału Olimpiady Polonistycznej, na spotkaniach w ciągu roku, podawaliśmy informacje na stronie OLiJP.

Celem Konkursu jest upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i literaturze epoki pozytywizmu, pokazanie ich związków z innymi rodzajami sztuk, wskazanie na uniwersalistyczny i europejski charakter twórczości Sienkiewicza. Nagrodą główną jest wyjazd laureatów do Rzymu w październiku 2016 roku śladami Henryka Sienkiewicza. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Olimpiady (www.olijp.pl – podstrona Konkursu).

Bardzo prosimy o upowszechnienie wiedzy o Konkursie – i choć mamy pełnię wakacji, jest to pewnie ostatnia chwila na zainteresowanie uczniów tym przedsięwzięciem. Jeśli tylko potrzebna jest pomoc organizatorów w Warszawie, bardzo prosimy o informację, będziemy również zobowiązani za wiadomość, czy w tej chwili ktoś z nauczycieli prowadzi taką pracę, czy uczniowie się przygotowują (ilu jest zainteresowanych?), czy korzystają z wykładów zamieszczonych na stronie (w najbliższym czasie pojawią się jeszcze nowe). Bardzo prosimy o odpowiedź na adres organizatorów: [email protected]; [email protected]  lub niżej podpisanego.

Tomasz Chachulski
Przewodniczący Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
e-mail: [email protected]

Słowo Polskie, 28.07.16 r.