Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Koniec długich kolejek na granicy. Zakończył się termin ulgowy dla Ukraińców pragnących kupić taniej samochód za granicą

Koniec długich kolejek na granicy. Zakończył się termin ulgowy dla Ukraińców pragnących kupić taniej samochód za granicą

Kolejka cztery dni przed zakończeniem okresu ulgowego nad rzeką San w Przemyślu. Fot. Redakcja

Na ulgowych warunkach obywatele Ukrainy sprowadzili do kraju blisko 240 samochodów. Najczęściej wwożono samochody osobowe. Ale w ogromnych ilościach do kraju nad Dnieprem trafiły także autobusy, ciężarówki i samochody terenowe dla wojska.

Dzięki ulgom Ukraińcy zaoszczędzili na zakupach aut 26,1 miliardów hrywien. Rejestrując je w kraju nie musieli wnosić opłat celnych i płacić podatku VAT przy imporcie.

W kwietniu na Ukrainę tą drogą wjechało 33,5 tys. samochodów, w maju 98 tysięcy, w czerwcu 105,3 tysięcy.

Ulgowy okres podatkowy trwał od 5 kwietnia do 30 czerwca. Jego celem było ożywienie gospodarki w czasie wojny oraz w celu umożliwienia osobom z terenów objętych wojną kupienia dla siebie taniego dobrego samochodu w zamian zniszczonego wskutek rosyjskiej inwazji.

Od wielu dni na granicy polsko-ukraińskiej tworzyły się ogromne kolejki. Kierowcy oczekiwali na wjazd do 5 dni w nieludzkich warunkach. Często bez wody, snu i możliwości umycia się. Chroniąc się przed upałem, większość kierowców szukała cienia pod drzewami. Również przednie szyby w pojazdach przykryte były kocami, ręcznikami, aby nie nagrzewało się wnętrze auta. Niektórzy nie odpalali nawet silnika, tylko własnymi rękami pchali pojazd kilka metrów do przodu – czytamy na portalu WP Finanse.

Redakcja, 4 czerwca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code