Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konferencja z okazji 700. lecia Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Kościoła Rzymskokatolickiego: stronicy historii w współczesności

Konferencja z okazji 700. lecia Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Kościoła Rzymskokatolickiego: stronicy historii w współczesności

W dniach 4-5 listopada b.r., Instytut Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie wspólnie z kurią Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej CRzK zorganizowali międzynarodową konferencję naukowo-historyczną pt. „700-lecie Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej KRzK: stronicy historii i współczesności”.

To już druga taka konferencja, pierwsza odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. W tym roku, biorąc pod uwagę sytuację pandemii oraz dbając o dotrzymanie bezpieczeństwa, konferencja odbyła się w trybie online z możliwością udziału w niej wszystkich zainteresowanych.

Podczas otwarcia konferencji do uczestników zwrócili się biskup Witalij Krywicki SDB i dyrektor Instytutu św. Tomasza z Akwinu ks. Petro Balog ОР.

W ciągu kilku sesji przedstawiciele środowiska naukowego z różnych krajów i instytucji wystąpili ze swoimi pracami, wyświetlając różne aspekty konferencji. M.in. program spotkanie obejmował omówienie takich aspektów: Misja św. Jacka w Kijowie i na Rusi Kijowskiej w piśmiennictwie hagiograficznym i historiograficznym; tendencje prounijne w metropolii kijowskiej w XV w.; Bogusław Radoszewski i rozwój diecezji kijowskiej w XVII w.; diecezja kijowska w XVIII w.; likwidacja klasztorów rzymskokatolickich w 1832 r. na terytorium guberni kijowskiej; wpływ wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na pozycję Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie; początki działalności katedry św. Mikołaja; kult obrazów tradycji rzymskokatolickiej jako część kulturalno-cywilizacyjnej przestrzeni obwodu kijowskiego drugiej połowy XVIII w.

Walentyna Jusupowa, 15 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code