Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konferencja w Brzuchowicach

Konferencja w Brzuchowicach

W dniach 7-10 maja polska Fundacja Wolność i Demokracja (WiD) zaprosiła dyrektorów, nauczycieli różnego typu szkół z językiem polskim oraz prezesów stowarzyszeń prowadzących szkoły sobotnio-niedzielne i punkty nauczania języka polskiego do dyskusji w ramach warsztatów dotyczących opracowania strategii rozwoju oświaty polskiej na Ukrainie, które odbyły się w Brzuchowicach pod Lwowem.

Uczestników warsztatów powitał jeden z konsulów lwowskiego KG RP, dyrektor Biura WiD Lilia Luboniewicz oraz prezes tej fundacji Michał Dworczyk. Warsztaty poprowadził zespół edukatorów Ośrodka Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego PARTNER z Zabrza: Mirela, Andrzej i Marta.

Uczestnicy pracując w różnorodnych zespołach zajmowali się analizą wniosków i rekomendacji wynikających z badań, wizytacji i analiz prawnych wykonywanych w 2014 r. Dokonali pogłębionej analizy głównych problemów i analizy interesariuszy oświaty polskiej na Ukrainie. Następnie przystąpiono do określenia strategicznych problemów, wizji, misji w celu podtrzymywania tożsamości narodowej Polaków.

Zdaniem prowadzących uczestnicy wypracowali bardzo wartościowy materiał, który będzie punktem wyjścia do dalszych prac nad tworzeniem strategii rozwoju polskiej oświaty na Ukrainie.

Jak zwykle na takich spotkaniach, podczas przerw i po zajęciach zebrani dzielili się doświadczeniem, wymieniali poglądy, pomagali znaleźć rozwiązanie lokalnych problemów.

Prace nad strategią będą kontynuowane na konferencji wrześniowej.

Urszula Zakrawacz, 12.05.15 r.