Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Konferencja w 200-lecie śmierci Jana Potockiego w Łancucie

Konferencja w 200-lecie śmierci Jana Potockiego w Łancucie

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Janowi Potockiemu, polskiemu pisarzowi, politykowi i podróżnikowi rodem z Pikowa pod Winnicą, rozpoczęła się 25 czerwca w Zamku w Łańcucie. W inauguracji wzięła udział Minister Kultury i dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

Jubileusz Jana Potockiego zorganizowano w Polsce w dwusetną rocznicę jego śmierci. Z tej okazji w Łancucie odbyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa „Jan Potocki po 200 latach”. Zostały otwarte wystawy: „W rodzinnym kręgu”, „Grand Tour – czyli podróż życia Jana Potockiego” oraz „Ilustracje do Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Zaprezentowano również wyemitowany przez Pocztę Polską znaczek „Jan Potocki”, zaprojektowany przez Macieja Jędrysika. Pod tablicą pamiątkową poświęconą pisarzowi złożono kwiaty.

Jan Potocki (1761 – 1815) – Polak, tworzący w języku francuskim, pozostawił po sobie około 30 dzieł. Urodził się Pikowie, niedaleko Winnicy, zmarł w pobliskiej Uładówce. Najważniejsze z jego dzieł to „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Voyage en Turquie et en Egypte”, „Essay sur l’histoire universelle et recherches sur celle de la Sarmatie”, „Voyage dans quelques parties de la Basse-Saxe pour la recherche des antiquités Slaves ou Vendes”. Odbył liczne podróże: do Turcji i Egiptu, Holandii, Hiszpanii i Maroka, Dolnej Saksonii i na Kaukaz. Służył w armii austriackiej, walczył z berberyjskimi piratami na Morzu Śródziemnym. Przygody dokumentował w relacjach – niektóre tłumaczył na polski Julian Ursyn Niemcewicz. Był jednym z pierwszych badaczy historii i archeologii Słowiańszczyzny, swoje odkrycia zawarł w tomach „Recherches sur la Sarmatie” i w „Histoire primitive”. Poseł na Sejm Czteroletni, działacz obozu reform. We wrześniu 1788 roku założył Drukarnię Wolną, wydającą tygodnik relacjonujący debaty sejmowe „Journal Hebdomadaire de la Diète”. Członek warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po przystąpieniu króla do Targowicy przeniósł się do Łańcuta. W 1792 roku napisał tam dla sceny dworskiej „Recueil des Parades” („Parady”), sztukę w stylu komedii dell’arte.

W październiku w Winnicy na Podolu zaplanowane jest przeprowadzenie konferencji międzynarodowej, poświęconej Janowi Potockiemu. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków przy współpracy z lokalnymi placówkami kultury i miejscową władzą.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski, 29.06.15 r.