Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konferencja poświęcona błogosławionemu ks. Władysławowi Bukowińskiemu w Rzymie

Konferencja poświęcona błogosławionemu ks. Władysławowi Bukowińskiemu w Rzymie

Źródło: http://diecezja.bielsko.pl23 listopada w kościele św. Stanisława Biskupa w Rzymie odbyła się zorganizowana przez polską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej konferencja poświęcona bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu rodem z Berdyczowa, który zmarł w 1974 roku w Kazachstanie. Wspominano na niej także innych kapłanów, którzy podobnie jak on byli ofiarami represji władz radzieckich.

– Wyjątkowość spotkania podkreślały niezwykłe relikwie pokazane na okolicznościowej wystawie. Wśród nich był m.in. ornat używany przez błogosławionego kapłana. – Przy okazji wykładu na temat postaci bł. Władysława Bukowińskiego zostały zaprezentowane niezwykłe relikwie: jego oryginalny ornat, stuła i torba, które zostały przywiezione z Karagandy w Kazachstanie w 1981 r. przez ks. prof. Mariana Radwana i są przechowywane w Rzymie w Domu Polskim przy Via Cassia. Myślę, że niewielu ludzi wie, iż tak cenne relikwie tego nowego błogosławionego, jednego z najpiękniejszych, jacy pojawili się na polskim firmamencie, zostały zaprezentowane. I to robiło ogromne wrażenie. Muszę powiedzieć, że było dla mnie wzruszające mieć za plecami jego oryginalny ornat, prawdopodobnie jedyny, jakiego używał, bo on na kilku zdjęciach jest wyłącznie w tym ornacie. I myślę, że wielu ludzi też tak to odbierało – powiedział jeden z prelegentów, redaktor Gościa Niedzielnego Andrzej Grajewski.

Na konferencji mówiono także o innych polskich duchowych, którzy doświadczyli różnego rodzaju represji ze strony władz sowieckich. W kontekście  księży z diecezji włocławskiej zagadnienie to podjął historyk Kościoła ks. Antoni Poniński.

Słowo Polskie na podstawie informacji Radia Watykan, 25.11.16 r.