Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Konferencja Darczyńców na Stadionie Narodowym w Warszawie

Konferencja Darczyńców na Stadionie Narodowym w Warszawie

W dniu 5 maja pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i pani premier Szwecji Magdaleny Andersson na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy.

Celem tej inicjatywy było zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

Partnerami wydarzenia byli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zadeklarowała 200 milionów euro dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie.

“Wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 miliarda dolarów dla Ukrainy. To są nasze zobowiązania z dziś. Wspieramy Ukrainę w bardzo wielu wymiarach, między innymi na szczeblu politycznym, pomocy wojskowej, jak i pomocy humanitarnej. Mamy miliony osób w Polsce, które otworzyły swoje serca: wolontariusze, rodziny, strażacy, policjanci, a także różne instytucje, NGO-sy i bardzo wiele innych grup. Ponad 180 tysięcy ton pomocy humanitarnej zostało przekazane Ukrainie przez Polskę. Podobne wysiłki czynią inne kraje, zwłaszcza Europa Środkowa oraz kraje skandynawskie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy na Stadionie Narodowym.

Premier dziękował m.in. za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy, wspominając, że granicę Polski przekroczyły już ponad trzy miliony osób, głównie kobiety z dziećmi.

W spotkaniu wziął także udział premier ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Słowo Polskie, mw, za: tvn, 8 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code