Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Koncert dla Niepodległej w Domu Polskim w Barze

Koncert dla Niepodległej w Domu Polskim w Barze

W dniu 21 listopada 2018 roku w Domu Polskim w Barze odbył się uroczysty koncert poświęcony 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na spotkanie do Centrum Kultury Polskiej przybył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński z Małżonką, przedstawiciele władz miasta w osobach mera Baru Artura Cyciurskiego, Włodzimierza Sawoluka i  Jurija Gwozdziara, dyrektorzy placówek oświatowych i wychowawczych, członkowie i sympatycy Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich z prezesem – Heleną Halagierą.

Na wstępie głos zabrała dyrektor Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa, która podkreśliła znaczenie wolności i niepodległości dla narodów na całym świecie.

Na scenie, na której dominowały barwy narodowe Polski, pojawiali się kolejno młodzi i trochę starsi artyści. Byli wśród nich utalentowani recytatorzy – uczestnicy i  laureaci  konkursu „Kresy”- Władysława Miedwiediewa, Dymitrij Tadeusz Miedwiediew oraz Wadim Marymucha.  Recytowali przeniknięte patriotyzmem utwory Wisławy Szymborskiej , Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza.

Zgromadzeni na sali widowiskowej Domu Polskiego widzowie mieli okazję posłuchać przepięknych kompozycji Fryderyka Chopina i Jana Ignacego Paderewskiego na fortepian i skrzypce w wykonaniu Małgorzaty Miedwiediewej, Jany Wychowaniec i Larysy Uszakowej .

Nie sposób zapomnieć o chórach „Cantica Anima” i „Młode Liście”, które wykonały piosenki harcerskie, znane pieśni żołnierskie z okresu I wojny światowej oraz pieśni patriotyczne.

Swój talent wokalny zaprezentował również kwartet „Rezonans”, który – wraz z zespołem tanecznym „Aksamitki” – przedstawił montaż  wokalno – choreograficzny pod wymownym tytułem „Ostatni mazur”. Zespól „Aksamitki” ukazał się raz jeszcze na scenie, by w finale koncertu dostojnym krokiem poloneza kontuszowego  wkroczyć w kolejne stulecie Niepodległości Polski.

Występy artystyczne zostały wzbogacone filmem oraz krótkimi  komentarzami prowadzących ukazującymi trudną drogę Polski do niepodległego bytu, jak również stosunek Polaków do wolności na przestrzeni dziejów.

Po zakończeniu koncertu głos zabrał Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, który w krótkich słowach odniósł się do charakteru rocznicy,  pogratulował wykonawcom i animatorom wydarzenia oraz wręczył kwiaty pani Innie Miedwiediewej – choreografowi zespołu „Aksamitki”, która w dniu 11 listopada br. została odznaczona medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Poproszeni o zabranie głosu przedstawiciele władz lokalnych zwrócili m.in. uwagę na trudną sytuację polityczną Ukrainy oraz podkreślili szczególne zaangażowanie Polski w pomoc państwu ukraińskiemu.

Po zakończeniu części artystycznej, zarówno goście jak i gospodarze mieli okazję uczestniczyć w przyjęciu, na którym  – obok dań ukraińskich – pojawiły się specjały kuchni polskiej: bigos, pierogi, sernik i szarlotka.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG, 28 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code