Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Komitet ds polityki socjalnej w Radzie Najwyższej poparł ustanowienie 25 grudnia dniem wolnym od pracy

Komitet ds polityki socjalnej w Radzie Najwyższej poparł ustanowienie 25 grudnia dniem wolnym od pracy

Zgodnie z projektem ustawy Nr 5496, zaproponowanym przez grupę ukraińskich parlamentarzystów (m. in. Hannę Gopko, Mykołę Kniażyckiego, Sergija Sobolewa, Oksanę Juryniec i Olgę Bohomolec) 25 grudnia ma być włączone na listę dni wolnych od pracy.

22 grudnia komitet ds polityki socjalnej w Radzie Najwyższej na czele z jego przewodniczącą Ludmiłą Denysową poparł i rekomenduje zgromadzeniu parlamentarnemu przyjąć projekt ustawy i zmienić Kodeks Pracy w zakresie dodania do dni świątecznych i wolnych od pracy dzień, kiedy chrześcijanie zachodniego obrządku świętują Boże Narodzenie.

– Proponujemy wnieść zmiany do art. 73 Kodeksu Pracy i ustanowić dodatkowy dzień wolny 25 grudnia – Boże Narodzenie. To znaczy, że będziemy go obchodzić zarówno 25 grudnia i 7 stycznia – czytamy w tekście opinii komitetu.

Parlamentarzyści zaznaczają, że 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy m.in. na Białorusi i w Mołdowie, a Boże Narodzenie według gregoriańskiego kalendarza świętuje 30 proc. mieszkańców Ukrainy.

Odmienne zdanie na ten temat ma grupa ekspertów na czele z W. Bordeniukiem, opinia których też została dołączona do projektu ustawy, którą wniesiono do porządku dziennego pracy Rady Najwyższej. Ta komisja nie tylko odrzuca możliwość ustanowienia dodatkowego dnia wolnego 25 grudnia lecz także proponuje wyłączyć 7 stycznia (Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego) z listy dni wolnych od pracy, odwołując się do tego samego art. 73, który pozwala świętować święta religijne do trzech dni w roku ze względu na swoje religijne przekonania.

Ostatnie słowo w tej sprawie mają do powiedzenia ukraiński parlament oraz prezydent Petro Poroszenko.

Słowo Polskie, 23.12.16 r.